Biskup Egbebo świadkiem prześladowań chrześcijan w Nigerii

Gościem specjalnym V Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym będzie ks. bp Hyacinth Oroko Egbebo z Wikariatu Apostolskiego Bomadi. Przybliży on sytuację nigeryjskich chrześcijan dla których głównym zagrożeniem jest ekstremistyczna grupa muzułmańska Boko Haram.

Ks. bp Hyacinth Oroko Egbebo jest naocznym świadkiem prześladowań chrześcijan w Nigerii, gdzie tylko w ubiegłym roku z pobudek religijnych zginęło 900 osób.

 

– Boko Haram uważa, że wszystko co zachodnie jest złe i dlatego należy to zniszczyć. Zatem szkoły, kościoły, rząd, konstytucja nie powinny istnieć, gdyż te rzeczy nie pozwolą Boko Haram na wprowadzenie prawa szariatu na północy Nigerii. Zasadniczo rzecz biorąc dążą oni do islamizacji północnej Nigerii, dążą do tego żeby wywołać chaos i dosłownie przepędzić stamtąd wszystkich, którzy nie są muzułmanami  – powiedział ks. bp Hyacinth Oroko Egbebo.

Ks. bp Hyacinth Oroko Egbebo podkreśla brutalność i bezwzględność członków ugrupowania. Często ofiarami represji padają muzułmanie występujący w obronie społeczności chrześcijańskiej.

– W jednym rejonie, gdzie Boko Haram zaczęło działać, podłożono bomby pod 60 kościołów katolickich. W Boże Narodzenie 2012 roku dokonano ataku bombowego na kościół katolicki w Mandali na północy Nigerii. Zginęło bardzo wielu wiernych, zginęły całe rodziny. Rząd próbował rozpocząć dialog z Boko Haram, ale grupa stwierdziła, że prezydent powinien zostać muzułmaninem. Boko Haram atakuje również szkoły i zabija uczniów, dzieci które są na lekcjach. Czasami wpływowi przywódcy islamscy wypowiadają się, że nie wolno zabijać ludzi i nie wolno dopuszczać się takich aktów, wtedy Boko Haram zaczyna również dążyć do wykluczenia, zabicia tych, którzy się tak wypowiadają – dodał ks. bp Hyacinth Oroko Egbebo

Ks. bp przestrzega kraje zachodnie przed falą islamizmu rozpowszechniającego się w Afryce oraz przed grupami wpływów, które za nimi stoją.

– Uważam, że jeżeli islamistom udałoby się zislamizować Nigerię, to mogliby używać jej jako bazy do islamizacji kolejnych krajów. Boko Haram jest bardzo dobrze wyszkolony, ma bardzo dobre wyposażenie, broń, uzbrojenie, a to oznacza, że za nimi stoją bardzo wpływowe grupy w Nigerii, jak i poza granic. Chciałbym aby świat dostrzegł ten problem, albowiem to, co z nami się teraz dzieje, przeniesie się na inne rejony świata, jeżeli Boko Haram powiedzie się w Nigerii – dodał ks. bp Hyacinth Oroko Egbebo.

Ks. bp stwierdził, że świat powinien potępić Boko Haram, ponieważ jest to grupa, która w sposób niedozwolony chce zislamizować Nigerię, a nawet inne kraje. Boko Haram jest stanowczo przeciwny chrześcijaństwu, dlatego dokonuje wielu brutalnych działań jak np. zabójstwa wielu chrześcijan oraz muzułman, którzy popierają  wiarę katolicką.

Ks. bp Hyacinth Egbebo dziś o godzinie 18:00 wygłosi homilię w kościele Braci Mniejszych Kapucynów przy ul. Miodowej 13 w Warszawie. Mszy św. będzie przewodniczył ks. Tomasz Atłas, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych.

RIRM/KEP

drukuj