fot. PAP/EPA

Birma: Zatrzymany przez juntę dziennikarz BBC już na wolności

Dziennikarz BBC Aung Thura, zatrzymany w piątek przez wojskowe władze Birmy, jest już na wolności – potwierdziła w poniedziałek brytyjska stacja. W kraju trwają protesty i strajki przeciwko armii, która 1 lutego obaliła demokratycznie wybrany rząd.

Aung Thura oraz reporter lokalnego portalu Mizzima, Than Htike Aung, zostali zatrzymani przed budynkiem sądu w Naypyidaw, stolicy Birmy, przez mężczyzn w cywilnych ubraniach, którzy przyjechali nieoznakowanym vanem – przekazała BBC.

Wojskowe władze krwawo tłumią protesty i walczą z informującymi o tym mediami. Według birmańskiego Związku Pomocy Więźniom Politycznym (AAPP) od puczu z 1 lutego zabito co najmniej 232 demonstrantów.

Zatrzymano też około 40 dziennikarzy, a pięciu niezależnym organizacjom medialnym, w tym Mizzima, odebrano licencje. Jednym z zatrzymanych jest niezależny polski dziennikarz Robert Bociaga.

Mimo krytykowanych na świecie brutalnych działań sił bezpieczeństwa przeciwnicy junty zapowiedzieli na poniedziałek kolejne protesty, między innymi w Rangunie, największym mieście Birmy – podała BBC.

W czasie puczu aresztowano demokratycznie wybraną przywódczynię kraju, laureatkę Pokojowej Nagrody Nobla Aung San Suu Kyi. Wojskowe władze postawiły jej szereg zarzutów kryminalnych, za które grozi jej wieloletnie więzienie.

Suu Kyi i jej partia, Narodowa Liga na rzecz Demokracji (NLD), która rządziła Birmą od 2016 roku, odniosły wysokie zwycięstwo w listopadowych wyborach parlamentarnych. Armia twierdzi, że wybory były sfałszowane, choć komisja wyborcza nie wykryła nieprawidłowości.

Junta zapowiedziała organizację kolejnych wyborów i przekazanie władzy ich zwycięzcom. Wielu Birmańczyków nie wierzy jednak w te zapewnienia i obawia się, że zamach stanu będzie początkiem długotrwałej, opresyjnej dyktatury.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl