fot. facebook.com/bieszczadzkaszkolarzemiosla/

Bieszczady: w Uhercach Mineralnych uczą kaligrafii i wypieku proziaków

Odwiedzający Bieszczady przez cały rok mogą się uczyć zasad przedwojennej kaligrafii, wypieku proziaków czy garncarstwa. Zanikające umiejętności można poznać w szkole rzemiosła w Uhercach Mineralnych – poinformował inicjator przedsięwzięcia Janusz Demkowicz.

„Bieszczadzka Szkoła Rzemiosła w Uhercach Mineralnych jest takim miejscem w Bieszczadach, gdzie można aktywnie uczestniczyć w warsztatach ginących zawodów. Szkoła mieści się w budynku szkolnym z 1910 roku” – powiedział w piątek Demkowicz.

Turyści udział w zajęciach zaczynają od odwiedzenia klasy, w której dzięki prezentacji multimedialnej poznają rzemiosła uprawiane w dawnych Bieszczadach. Potem każdy przystępuje do jednej z trzech grup, w których praktycznie mogą się ich uczyć.

Są trzy klasy.

„W piekarniczej można się nauczyć wypiekać tradycyjne proziaki w piecu chlebowym. Z kolei w klasie kaligrafii każdy uczestnik zajęć ma możliwość napisania pozdrowień do bliskich zgodnie z wymogami przedwojennej kaligrafii. Natomiast w garncarskiej można utoczyć garnek na kole” – wyjaśnił Demkowicz.

Dodał, że celem przedsięwzięcia jest „zachęcenie odwiedzających region do twórczego spędzenia czasu”.

Bieszczadzka Szkoła Rzemiosła działa od czerwca tego roku. Mieści się w budynku szkolnym z 1910 roku. Dotychczas odwiedziło ją ponad dwa tysiące osób.

PAP/RIRM

drukuj