Białystok: Wstęga Nadziei – wystawa fotografii w Muzeum Archidiecezjalnym

Wystawa „Wstęga Nadziei” w Muzeum Archidiecezjalnym w Białymstoku prezentuje zdjęcia krzyży sfotografowane przez małżeństwo z Radzynia Podlaskiego. Zdjęcia zostały zrobione podczas ich podróży, a tytuł wystawy nawiązuje do słów św. Jana Pawła II.

„Wszędzie gdzie byliśmy, krzyże były dla nas szczególnym drogowskazem. I po tych wielu podróżach doszliśmy do wniosku, że stanowią, jakby symbole wstęgi ciągnącej się od Portugalii po Kazachstan” – wyjaśnił PAP Dariusz Hankiewicz.

„Krzyż był tym symbolem, który często witał nas i żegnał, stanowił punkt orientacyjny (…) dawał szansę na chwile zadumy nad życiem i trwaniem” – dodał.

Hanna Hankiewicz jest nauczycielem plastyki, jej mąż Dariusz, otolaryngologiem, a od lat ich wspólną pasją są podróże i fotografia. Mają w swojej kolekcji ponad 150 zdjęć krzyży; na wystawę wybrali 40 najciekawszych z nich.

Tytuł wystawy autorzy zaczerpnęli ze słów Jana Pawła II wypowiedzianych podczas pielgrzymki do Wiednia w 1983 r.: „krzyż znaczy: miłość silniejsza jest od nienawiści i od zemsty,(…) krzyż znaczy: miłość nie zna granic – rozpocznij od tych, którzy są najbliżej ciebie, i nie zapominaj o tych, którzy są najdalej… Wstęga nadziei…”.

Na prezentowanych zdjęciach można zobaczyć m.in. „krzyż światła” w kaplicy jednego z największych szpitali w Oslo w Norwegii, który pojawia się wtedy, kiedy do kaplicy ktoś wchodzi – gdy nie ma nikogo, krzyż gaśnie.

„Kaplica jest rzymskokatolicka, ale może być też krzyż prawosławny i grekokatolicki i będzie wtedy grekokatolicką, albo prawosławną kaplicą. Taki uniwersalny symbol, ale cały czas obecny w religii chrześcijańskiej” – wyjaśnił Dariusz Hankiewicz.

Na innych fotografiach widać m.in. witrynę sklepu z używaną odzieżą Starym Mieście w Lublinie, gdzie wśród starych, niepotrzebnych rzeczy znalazł się też różaniec; figurę Chrystusa stojącego pośród pól pod Radzyniem Podlaskim; Świętą Górę Grabarkę na Podlasiu i Górę Krzyży na Litwie.

Kustosz Muzeum Archidiecezjalnego, ks. Zbigniew Gwiazdowski podkreślił, że „Wielkanoc jest czasem wymarzonym dla tej wystawy” i tak jak wskazuje jej tytuł zdjęcia są wstęgą nadziei, łączącą z niebem.

„Bo gdzież krzyż ma prowadzić człowieka, zawsze strzela ku górze, zawsze prowadzi wzrok ku niebu” – wyjaśnił.

„To jest taki znak, który daje człowiekowi autentyczną nadzieję, bo gdyby nie było krzyża w życiu człowieka, odpadłoby właśnie to, co nazywamy nadzieją(…) nasze życie byłoby podobne do takiej pelargonii na oknie, może piękne, kwitnące, ale to byłaby tylko wegetacja” – powiedział PAP ks. Zbigniew Gwiazdowski.

Wystawę „Wstęga Nadziei” w białostockim Muzeum Archidiecezjalnym będzie można oglądać do końca kwietnia.

PAP/RIRM

drukuj