Białoruś: w środę wyrok ws. Andrzeja Poczobuta

W Sądzie Okręgowym w Grodnie zakończył się proces działacza polskiej mniejszości na Białorusi Andrzeja Poczobuta – niesłusznie oskarżonego o wzniecanie nienawiści i wzywanie do sankcji na szkodę państwa zarządzanego przez Alaksandra Łukaszenkę. We wtorek 7 lutego odbyły się mowy końcowe. Wyrok zostanie ogłoszony w środę.

Dziennikarz i działacz Związku Polaków na Białorusi, Andrzej Poczobut, został aresztowany przez białoruskie służby w marcu 2021 roku. Oskarżono go o wzniecanie nienawiści i wzywanie do sankcji na władze w Mińsku.

– To ruch motywowany politycznie, to ruch w pełni kierowany przez gremium skupione wokół Alaksandra Łukaszenki – powiedział prof. Piotr Niwiński z Uniwersytetu Gdańskiego.

To element pokazowej represji, która nastąpiła po masowych protestach wywołanych sfałszowaniem wyborów prezydenckich na Białorusi w 2020 roku. Wraz z Andrzejem Poczobutem białoruskie służby zatrzymały także cztery działaczki Związku Polaków na Białorusi. Kobiety zostały jednak wypuszczone na wolność.

Andrzej Poczobut nadal przebywa w areszcie. Proces w jego sprawie rozpoczął się dopiero w połowie stycznia tego roku. Postępowanie zostało utajnione. We wtorek 7 lutego odbyły się mowy końcowe procesu.

– Monitorujemy tą sprawę, nasze stanowisko jest jednoznaczne, zdania nie zmienimy. Dużo zależy od samego pana Poczobuta i jego rodziny. Jesteśmy pełni uznania dla jego postawy – mówił Zbigniew Rau, minister spraw zagranicznych, w rozmowie z TV Trwam.

Na zdjęciach sprzed kilku tygodni widać, jak zmienił się polski działacz przez dwa lata pobytu w areszcie.

Polski rząd podejmował działania dyplomatyczne w sprawie zatrzymanego działacza, ale bezskutecznie. Każdy apel o uwolnienie Poczobuta był ignorowany przez białoruski reżim.

– Nałożenie kolejnych sankcji, nie przez Polskę, lecz przez Parlament Europejski, przez Unię Europejską, byłoby tutaj istotnym elementem negocjacyjnym. Białoruś traktuje naszych działaczy jako zakładników – zaznaczył prof. Piotr Niwiński.

Sąd okręgowy w Grodnie ogłosi wyrok w sprawie Andrzeja Poczobuta w środę po południu. Grozi mu od pięciu do dwunastu lat więzienia.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl