fot. PAP/EPA

Białoruś: mąż S. Cichanouskiej przewieziony z Mińska do aresztu w Żodzino

Bloger Siarhiej Cichanouski, mąż kandydatki na prezydenta w niedawnych wyborach Swiatłany Cichanouskiej, został we wtorek przewieziony z aresztu w Mińsku do Żodzino – poinformowało centrum obrony praw człowieka Wiasna.

„Decyzją kierownika grupy śledczej wczoraj Cichanouski został przewieziony do Żodzino. My adwokaci uważamy, że nie było żadnych przyczyń procesualnych, uzasadniających taką decyzję” – powiedział prawnik Cichanouskiego, Wiktar Mackiewicz.

Około południa kilkaset osób zebrało się pod murami aresztu, by złożyć Cichanouskiemu życzenia z okazji przypadających na ten dzień jego 42. urodzin. Był tort, prezenty i śpiewy.

Według niezależnych mediów przyczyną przeniesienia są właśnie manifestacje pod aresztem na ul. Waładarskaha w Mińsku, gdzie dotąd przebywał.

Kilkutysięczny mityng odbył się pod aresztem w poniedziałek. Zebrani domagali się m.in. wypuszczenia osób zatrzymanych podczas protestów powyborczych, a także w czasie kampanii wyborczej.

Siarhiej Cichanouski, to popularny bloger, który zasłynął dzięki programowi na YouTube „Kraj do życia”, w którym rozmawiał ze zwykłymi Białorusinami o ich problemach. Aktywista zamierzał wystartować w wyborach prezydenckich, jednak władze uniemożliwiły mu to – w czasie składania dokumentów do CKW został umieszczony w areszcie za „nielegalne akcje”.

Do wyborów zgłosiła się jego żona Swiatłana, którą wielu Białorusinów uważa za zwyciężczynię wyborów, chociaż oficjalnie dostała tylko 10,1 proc. głosów, a zwyciężył Alaksandr Łukaszenka z wynikiem – 80,1 proc.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl