Bezprawie wymiaru sprawiedliwości

Przypadek sędziego Ryszarda Milewskiego z Gdańska obnażył prawdziwy, patologiczny stan polskiego wymiaru sprawiedliwości – powiedział prezes Stowarzyszenie „Przeciw Bezprawiu Sądów i Prokuratur” w Bielsku-Białej Jerzy Jachnik.

Stowarzyszenie wydało dziś specjalne oświadczenie, w którym zwraca uwagę, że przypadek gdańskiego sędziego, który – w rozmowie z rzekomym urzędnikiem Kancelarii Premiera naruszył nie tylko sędziowską niezawisłość, ale obnażył prawdziwy stan etyczny swojego środowiska:

-Wszyscy politycy wypowiadający się w tej sprawie, chcą zamknąć to jako jeden przypadek szczególny, pojedynczy – nic się nie stało, to jest wina człowieka, on był słaby. Tym czasem chory jest cały wymiar sprawiedliwości, łącznie z prokuraturą jako organem ścigania w całej Polsce. To nie jest przypadek Gdańska, to jest przypadek Łodzi, Bielsko-Białej, Katowic, Lublina, Białegostoku. Takich przypadków są setki, jeśli nie tysiące. Przyszedł czas, że trzeba oddać kontrolę wymiaru sprawiedliwości także w ręce społeczeństwa, co wynika z Konstytucji. Nie może być tak, że krajowa rada sądownictwa jest instytucją, która namaszcza sędziów, a krajową radę sądownictwa wybiera się także z sędziów. Totalnie chora zasada. – powiedział Jerzy Jachnik.

Stowarzyszenie chce doprowadzić do spotkania z politykami, organizacjami społecznymi w tej sprawie.

Zgromadzone przez nas dane pozwalają z całą odpowiedzialnością stwierdzić, że „Etyka Milewskiego” dominuje w polskim wymiarze sprawiedliwości – napisano w oświadczeniu. Prezes organizacji powiedział, że Stowarzyszenie jest w stanie pokazać dowody na łamane standardy.

-Dowody na to, że nagminnie fałszowane są protokoły, nagminnie wydaje się wbrew prawu wyroki, nagminnie oskarża się bez dowodów. Należy przestać udawać, że nic się nie stało. Stowarzyszenia od wielu lat prowadzą strony internetowe, tak, jak nasze – www.aferybezprawie.org, na których demaskują wszelkie bezprawie o którym wiemy w Polsce. Stąd też nasza akcja protestacyjna, która odbyła się pod różnymi sądami. Dziś sprawa trwa w Łodzi, ma zwrócić uwagę społeczeństwa, żeby nie dało się manipulować politykom. Po prostu jest źle, a fundamentem każdego państwa jest wymiar sprawiedliwości.- akcentuje Jerzy Jachnik, prezes stowarzyszenia „Przeciw Bezprawiu Sądów i Prokuratur”.

 

Wypowiedź Jerzego Jachnika:


Pobierz Pobierz

 

RIRM

drukuj