fot. flickr

Beskidy: Rozpoczęło się rykowisko jeleni w rejonie Babiej Góry

W Beskidach rozpoczął się okres godowy jeleni, zwany rykowiskiem. Przyrodnik z Babiogórskiego Parku Narodowego Maciej Mażul powiedział we wtorek, że dało się już tam usłyszeć pierwsze porykiwania. Wkrótce będzie ich więcej.

„Osoby mieszkające w sąsiedztwie lasów mogą mieć problemy ze snem. Teraz jest najlepszy czas, aby usłyszeć głośne, basowe ryki byków” – podali we wtorek przyrodnicy z Babiogórskiego Parku Narodowego.

Rykowisko zwykle rozpoczyna się, gdy nocą temperatura spada w okolice zera. Byki gromadzą wokół siebie stado łań i toczą o nie walkę z konkurentami.

„Rykowisko uzależnione jest od pogody. Gdy temperatura spada, jelenie się ruszają. W tym roku rykowisko już się zaczęło. Zwierzęta nie czekały na przymrozki. Trudno powiedzieć, jak długo potrwa. Wszystko zależy od tego, czy byki są mocne, czy słabsze. One konkurują ze sobą. Jeśli są mocne i będzie wielu konkurentów, to dobrze, bo samice zostaną zapłodnione przez najlepsze osobniki. Jeśli nie ma dominujących, to się wszystko rozmywa” – powiedział Maciej Mażul.

W rejonie Babiej Góry jeleni jest sporo.

„Nawet narzekamy, że jest ich zbyt dużo. Gdy zimą zgłodnieją, to z dziką radością wyjadają nam młodą jodłę. Nie jesteśmy zbyt szczęśliwi z tego powodu” – powiedział Maciej Mażul. Dokładna liczba osobników nie jest nieznana. Liczenie jeleniowatych dopiero czeka przyrodników z Parku.

PAP

drukuj