fot. https://twitter.com/PLinBelgium

Belgia: Polscy dyplomaci uczcili Narodowe Święto Niepodległości

Dyplomaci Stałego Przedstawicielstwa Polski przy Unii Europejskiej oraz Ambasady RP w Brukseli uczcili w czwartek w Belgii Narodowe Święto Niepodległości, m.in. składając kwiaty na mogiłach polskich żołnierzy w Belgii oraz uczestnicząc w szeregu uroczystości organizowanych przez organizacje polonijne.

Stały Przedstawiciel Polski przy UE, Andrzej Sadoś, w czwartek uczestniczył we Mszy św. w intencji ojczyzny w kościele Notre Dame de la Chapelle w Brukseli, a tuż przed nią otworzył wystawę „Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej”.

„Staramy się, żeby obchody Narodowego Święta Niepodległości, podobnie jak w poprzednich latach, były widoczne. Na głównych ulicach przy Rondzie Schumana, gdzie znajdują się nasze przedstawicielstwo oraz siedziby głównych instytucji unijnych, są rozwieszone biało-czerwone banery z naszym godłem narodowym. Przedstawiciele Stałego Przedstawicielstwa uczestniczą w ciągu dnia w patriotycznych uroczystościach. Składane są wieńce na cmentarzach wojskowych, gdzie spoczywają polscy żołnierze, którzy polegli podczas II wojny światowej” – powiedział Andrzej Sadoś.

Ambasada RP w Brukseli z okazji święta zaangażowana jest w kilka różnych przedsięwzięć. W przededniu obchodów Narodowego Święta Niepodległości zorganizowano koncert muzyki klasycznej, na który zaproszeni zostali działacze polonijni oraz przedstawiciele organizacji polonijnych, które w minionym roku – mimo pandemii – aktywnie zaangażowały się we współpracę z placówką dyplomatyczną na rzecz belgijskiej Polonii.

„Wydarzenie było nie tylko okazją do wspólnego świętowania obchodów Narodowego Święta Niepodległości, ale również formą docenienia ogromnego zaangażowania naszych partnerów polonijnych” – przekazał wicekonsul Kacper Szyndlarewicz.

11 listopada przedstawiciele Ambasady RP w Brukseli uczestniczyli w szeregu uroczystości organizowanych przez organizacje polonijne we współpracy z lokalnymi władzami belgijskimi. Konsulowie byli w Kortrijk-Dutsel oraz na uroczystości na cmentarzu w Sint-Peters-Rode, gdzie znajdują się mogiły polskich lotników, na uroczystej Mszy św. w kościele św. Lambertusa w Heverlee, gdzie został poświęcony sztandar Polskiej Szkoły im. Marii Skłodowskiej-Curie w Leuven przy Stowarzyszeniu Daskalia.

W czwartek obchody Narodowego Święta Niepodległości zostały zwieńczone uroczystą Mszą św. w intencji ojczyzny w kościele Notre Dame de la Chapelle w Brukseli z udziałem chargé d’affaires, Pawła Majkuta. Msza św. poprzedzona została akademią patriotyczną w wykonaniu dzieci ze Szkoły Polskiej im. Jana Pawła II przy Ambasadzie RP w Brukseli z siedzibą przy Polskiej Wspólnocie Katolickiej.

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości Ambasada RP w Brukseli organizuje również przyjęcie dyplomatyczne dla partnerów belgijskich oraz dla przedstawicieli Polonii w dniu 16 listopada.

PAP

drukuj