Będzie coraz zimniej

Jak informuje IMGW, Europa południowa znajdzie się w zasięgu niżów z frontami atmosferycznymi. Na pozostałym obszarze pogodę kształtować będą wyże. Polska będzie na skraju wyżu z centrum w rejonie Łotwy, tylko na południu zaznaczy się wpływ wypełniającej się zatoki niżowej. Ze wschodu nadal będzie napływać powietrze pochodzenia arktycznego.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie  1013 hPa i będzie spadać.

W poniedziałek, na zachodzie i północy Polski zachmurzenie małe wzrastające do umiarkowanego, miejscami dużego. Po południu na Dolnym Śląsku, południowym wschodzie Wielkopolski oraz na Kujawach słabe opady deszczu i deszczu ze śniegiem, a w Sudetach śniegu. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie duże i całkowite oraz opady śniegu, deszczu ze śniegiem i deszczu. Prognozowana suma opadów od 5 mm do 15 mm. Na południu województwa śląskiego i małopolskiego przyrost pokrywy śnieżnej do 9 cm, a wysoko w górach o 15 cm. Temperatura maksymalna od 0 st., 2 st. na południowym wschodzie do około 4 st. w centrum i do 9 st. na krańcach północno-zachodnich. Wiatr północno-wschodni i wschodni, umiarkowany i dość silny, porywisty, lokalnie powodujący zawieje śnieżne. Wysoko w Karpatach wiatr wschodni, dość silny, porywisty, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne, stopniowo słabnący.

W nocy z poniedziałku na wtorek zachmurzenie duże i całkowite, na północy i zachodzie początkowo większe przejaśnienia. Okresami opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu, głównie w obszarze od Podkarpacia i Lubelszczyzny, przez centrum kraju, po Pomorze Wschodnie. Temperatura minimalna od -1 st. do 2 st., na wybrzeżu do 4 st., chłodniej w kotlinach sudeckich i tatrzańskich, około -3 st.. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków wschodnich.

We wtorek na południowym zachodzie oraz na północnym wschodzie Polski zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i na ogół bez opadów. Na pozostałym obszarze zachmurzenie duże i całkowite, miejscami opady deszczu, rano miejscami deszczu ze śniegiem. W Karpatach opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Temperatura maksymalna od 2 st. do 7 st., a na wybrzeżu miejscami do 8 st. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków wschodnich.

W Warszawie w poniedziałek zachmurzenie umiarkowane wzrastające do dużego. Okresami opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna 5 st. Wiatr umiarkowany, wschodni. W nocy zachmurzenie całkowite. Opady deszczu, przejściowo deszczu ze śniegiem. Temperatura minimalna 1 st. Wiatr słaby i umiarkowany, wschodni. We wtorek zachmurzenie duże. Okresami opady deszczu. Temperatura maksymalna 4 st. Wiatr słaby, południowo-wschodni.

PAP/RIRM

drukuj