B. Wróblewski: Przepis zezwalający na tzw. aborcję eugeniczną – niezgodny z Konstytucją RP

Przepis zezwalający na tzw. aborcję eugeniczną jest niezgodny z Konstytucją RP i powinien być uchylony – podkreślił poseł Bartłomiej Wróblewski. Polityk PiS złożył wniosek w tej sprawie do Trybunału Konstytucyjnego.

Trybunał miałby sprawdzić konstytucyjność przepisu pozwalającego na zabicie dziecka z powodu podejrzenia choroby. Chodzi szczególnie o trzy artykuły ustawy zasadniczej: poszanowanie godności człowieka, prawo do życia i zasadę równości.

Wniosek skierowany do Trybunału Konstytucyjnego powoduje, że dyskusja na temat tzw. aborcji sprowadzona zostaje na drogę czysto prawną – zwrócił uwagę poseł Bartłomiej Wróblewski.

– W tym momencie dyskusja toczy się na płaszczyźnie czysto prawnej. We wniosku nie ma żadnych argumentów natury politycznej, religijnej, obyczajowej. To jest po prostu pytanie o zgodność obowiązujących przepisów ustawy z przepisami polskiej konstytucji. W tym sensie wydaje mi się, że taka droga czysto prawna jest drogą spokojniejszą, pozbawioną wszystkich emocji, które w naturalny sposób związane są z procedowaniem takich spraw w Sejmie – ocenił polityk.  

W 1997 r. TK jednoznacznie stwierdził, że przepis pozwalający na aborcję z przyczyn społecznych jest niezgodny z ustawą zasadniczą – przypomniał Bartłomiej Wróblewski.

Trybunał Konstytucyjny zaznaczył jednak wówczas, że nie wypowiada się na temat innych przesłanek. Dziś trzeba więc zapytać TK również o tzw. aborcję eugeniczną – powiedział poseł PiS.

– Przez ostatnich 20 lat było sformułowanych ponad 20 różnych projektów ustaw w tej sprawie, ale nigdy nie zapytano Trybunału Konstytucyjnego. Jest to o tyle dziwne, że to orzeczenie TK z 1997 roku zakończyło pewną fazę sporów dotyczących ochrony życia. Przypomnę, że Trybunał Konstytucyjny w 1997 roku uznał, że dziecko nienarodzone jest człowiekiem, że przysługuje mu ochrona, w szczególności prawo do życia. Pewnym naturalnym kolejnym pytaniem jest to, czy jeśli wówczas TK powiedział, że aborcja ze względów społecznych jest niekonstytucyjna, to czy także w przypadku choroby, upośledzenia dziecka przepisy konstytucyjne nie chronią dziecka przed zabiciem – zaznaczył Bartłomiej Wróblewski.

Według dostępnych danych ze względu na chorobę dokonywanych jest ponad 90 proc. tzw. legalnych aborcji. Dlatego wniosek do TK ma duże szanse na pozytywne rozpatrzenie.

Pod wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego podpisało się ponad 100 posłów z kilku środowisk politycznych: PiS, Kukiz’15, koła „Wolni i Solidarni” oraz posłowie niezrzeszeni.

RIRM

drukuj