fot. PAP/Wojciech Pacewicz

B. Szydło: W naszych programach samorządowych najważniejszy jest człowiek

Człowiek jest najważniejszy w naszych programach samorządowych – powiedziała wicepremier Beata Szydło w czwartek w Lublinie, gdzie udzieliła poparcia kandydatowi Zjednoczonej Prawicy na prezydenta tego miasta, posłowi PiS Sylwestrowi Tułajewowi.

„W naszym programie, w naszym założeniu programów samorządowych najważniejszy jest oczywiście człowiek. Równe szanse, inwestowanie w człowieka, inwestowanie w mieszkańców, przede wszystkim chęć współpracy i służenie mieszkańcom. Tak sobie wyobrażamy naszą Polskę samorządową” – powiedziała Beata Szydło na konferencji prasowej.

Jak podkreśliła, taki program prezentuje kandydat na prezydenta Lublina Sylwester Tułajew, który jest posłem i mimo swego młodego wieku „ma ogromne doświadczenie samorządowe”.

„Doskonale zna Lublin, ale przede wszystkim ma program dla Lublina, a tak naprawdę ma program dla mieszkańców Lublina” – powiedziała Beata Szydło.

Wicepremier podkreśliła, że wszyscy mieszkańcy Lublina „mają czuć się gospodarzami tego miasta”. Natomiast samorząd, a przede wszystkim prezydent, musi być umieć z każdym współpracować, wychodzić naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, dostrzegać problemy każdej dzielnicy i potrafić je rozwiązywać – zaznaczyła była premier.

„Miasto musi się rozwijać równomiernie, że nie tylko stawiamy na rozwój centrów, ale również dostrzegamy te dzielnice, które są nieco oddalone” – dodała.

Beata Szydło powiedziała, że zna Tułajewa już dość długo, współpracowali razem w kampanii wyborczej w 2015 roku.

„Nigdy się na nim nie zawiodłam i wiem, że mieszkańcy Lublina się na nim nie zawiodą. Niezwykle pracowity, niezwykle uczciwy, podchodzący z wielką empatią do ludzi. To człowiek, który potrafi rozwiązywać problemy, a jednocześnie jego osobowość takiej chęci do rozmowy i wychodzenia naprzeciw oczekiwaniom tych, którzy chcą z nim rozmawiać, mają problemy – to gwarantuje, że jako prezydent państwa pięknego miasta będzie doskonałym prezydentem” – powiedziała była premier.

Sylwester Tułajew dziękując za poparcie zadeklarował, że spełni swoje zobowiązania, które składa jako kandydat. Zapowiedział specjalne wsparcie dla seniorów.

„Jeśli zostanę prezydentem Lublina, to zostanie utworzony specjalny fundusz, wydzielony specjalny budżet dla seniorów, ponieważ seniorzy są bardzo ważni dla nas i powinniśmy dbać o seniorów. Będzie to działało w ramach budżetu obywatelskiego dedykowanego specjalnie dla seniorów” – powiedział Sylwester Tułajew.

Zobowiązał się też do wprowadzenia bezpłatnych obiadów dla dzieci w szkołach podstawowych.

„To bardzo ważne, aby w taki sposób wspierać rodzinę, wspierać tych najmłodszych” – dodał. „Pani premier pokazała, że dotrzymujemy słowa. Dzisiaj ja również deklaruję bardzo jasno – jeśli wygram wybory na prezydenta Lublina, dotrzymam słowa. Dotrzymujemy słowa w rządzie, dotrzymamy też w samorządzie” – deklarował Sylwester Tułajew.

Po konferencji Beata Szydło uczestniczyła w otwartym spotkaniu z mieszkańcami Lublina, które odbyło się na Placu Litewskim w centrum miasta. Tam również w swoim wystąpieniu apelowała o głosowanie wyborach na Tułajewa.

„Zdobył mandat (posła), chociaż niewielu pewnie w to wierzyło. Chociaż startował z dalekiego miejsca, a zrobił fantastyczny wynik, dzięki temu, że potrafił państwa przekonać do tego, że chce pracować razem z wami, chce być razem z wami, że jest człowiekiem lojalnym, uczciwym, niezwykle pracowitym, ogromnej kultury. (…) Zaufajcie Sylwestrowi Tułajewowi” – mówiła Beata Szydło.

Spotkanie zakłócali działacze KOD-u. Ubrani byli koszulki z napisem „Konstytucja”, trzymali transparenty z napisami: „Tu jest Lublin, tu się nie kłamie”, „PiS już dziękujemy”, „Witamy gwiazdę dojnej zmiany”, „Gdzie leki bezpłatne dla seniorów?”, „Pycha i szmal”. Skandowali: „Konstytucja!”, „Złodzieje!” „Oddaj kasę!”. Zwolennicy PiS odkrzykiwali: „Damy radę!” „Dobra zmiana dla Lublina!” i hasło wyborcze Tułajewa – „Łączy nas Lublin!”. Policja szpalerem oddzielała protestujących od uczestników spotkania z Szydło.

Wicepremier zwróciła się do protestujących: „Ciszę się, że jesteście i brawo dla was. Pozdrawiamy was serdecznie. Cieszę się, bo państwo udowadniacie, że w Polsce jest pełna demokracja i każdy z nas może przyjść na takie spotkanie i porozmawiać”.

„Dla każdego w Polsce jest miejsce, nawet dla tych, którzy dziś może nie potrafią jeszcze zrozumieć, że to, co dzieje się w Polsce, ma fundamentalne znaczenie dla nas wszystkich, dla naszej ojczyzny, dla naszej przyszłości i dla naszych dzieci. Nie ma nic piękniejszego niż wspólnota, niż ojczyzna, niż to, że jesteśmy razem” – mówiła Beata Szydło.

PAP/RIRM

drukuj