fot. pixabay.com

B. Marzec: Ponownie apeluję do polskich władz, żeby nie zostawiały Kazachstanu i wsparły organizacje pozarządowe, które chcą tam być

Stowarzyszenie Wspólnota Kazachska apeluje m.in. do polskich władz o solidarność z Kazachstanem i tamtejszą Polonią. Powstaje Komitet Solidarni z Kazachstanem, do którego wsparcia są zaproszeni wszyscy, którym na sercu leży los tamtejszego społeczeństwa.

Zdaniem Stowarzyszenia władze w Warszawie powinny zabrać głos w sprawie trudnej sytuacji w tym kraju, a także zintensyfikować współpracę, m.in. z organizacjami pozarządowymi.

Balli Marzec, prezes stowarzyszenia Wspólnota Kazachska, wskazała, że Polska jest jedynym zachodnim krajem, który ma w Kazachstanie tak liczną diasporę. Zdaniem kazachskiej opozycjonistki polskie zaangażowanie w sprawy tej społeczności powinno być oczywiste.

– Kazachowie z ogromną sympatią odnoszą się do Polski. Jest tęsknota za współpracą. Dziwię się i nie rozumiem, dlaczego Polska milczy, mając możliwość, by tam być. Ponownie apeluję do polskich władz, żeby nie zostawiały Kazachstanu i wsparły organizacje pozarządowe, które chcą tam być. Nie odpuszczajmy polityki wschodniej. Uważam, że przeznaczeniem (powinnością) Polski jest bycie aktywną na Wschodzie – powiedziała prezes stowarzyszenia Wspólnota Kazachska.

W styczniu br. w Kazachstanie wybuchły masowe protesty, które początkowo były związane z dwukrotną podwyżką cen gazu LPG, lecz z czasem rozszerzyły się i nabrały charakteru politycznego.

Kazachska prokuratura podała, że w wyniku manifestacji śmierć poniosło 225 osób. Aresztowanych zostało ok. 1,7 tys. osób. Stowarzyszenie Wspólnota Kazachska zbiera środki oraz działa na rzecz prześladowanych i niesłusznie aresztowanych.

 

RIRM

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl