fot. PAP/EPA

B. Johnson: Umowa o wolnym handlu do 15 października albo koniec negocjacji

Umowa do 15 października albo koniec negocjacji – zapowiada premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson. Wciąż nie ma porozumienia w sprawie umowy o wolnym handlu pomiędzy Wspólnotą a Londynem.

Słowa Borisa Johnsona brzmią jak ultimatum. Jak mówi premier Wielkiej Brytanii, nie ma innej możliwości niż wypracowanie umowy o wolnym handlu do uzgodnionego terminu. W przeciwnym razie obie strony będą musiały się obejść bez dokumentu.

– Wchodzimy teraz w ostatnią fazę naszych negocjacji z UE. UE wyraziła się bardzo jasno co do harmonogramu. Ja również. Porozumienie z naszymi europejskimi przyjaciółmi musi zostać zawarte przed posiedzeniem Rady Europejskiej w dniu 15 października, jeżeli ma ono wejść w życie do końca roku – zaznaczył premier Wielkiej Brytanii.    

Jutro przedstawiciele Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii rozpoczną ósmą już rundę negocjacji na temat przyszłych relacji. 31 grudnia kończy się bowiem okres przejściowy.

– Wtedy będziemy mieli umowę handlową z UE, taką jak ma Australia. Chcę całkowicie jasno powiedzieć, że (jak mówiliśmy od samego początku) będzie to dobry wynik dla Wielkiej Brytanii. Jako rząd przygotowujemy się na naszych granicach i w naszych portach, aby być na to gotowym. Będziemy mieli pełną kontrolę nad naszym prawem, naszymi przepisami i naszymi wodami połowowymi. Będziemy mieli swobodę zawierania umów handlowych z każdym krajem na świecie – ocenił Boris Johnson.

Dziś handel między Unią Europejską a przywoływaną przez Johnsona Australią odbywa się na ogólnych zasadach Światowej Organizacji Handlu.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl