Australia: Policja zastrzeliła nastolatka podejrzanego o terroryzm      

Podejrzany o terroryzm nastolatek został zastrzelony po tym jak ugodził nożem dwóch funkcjonariuszy z wydziału antyterrorystycznego. Wcześniej ze względów bezpieczeństwa władze unieważniły mu paszport – poinformowała w środę australijska policja.

– Do zdarzenia doszło we wtorek wieczorem na jednym z komisariatów w Melbourne. Podejrzany o terroryzm 18-latek został tego dnia wezwany do złożenia wyjaśnień – powiedział szef lokalnej policji Ken Lay.

Niedługo po przybyciu na komisariat nastolatek zaatakował nożem dwóch policjantów i przez jednego z nich został zastrzelony. Obaj funkcjonariusze odnieśli rany i wymagali pomocy medycznej, jednak ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo – podały służby bezpieczeństwa.

– Nasi ludzie nie wiedzieli, że ten osobnik może stanowić zagrożenie, chcieli z nim tylko przeprowadzić spokojną rozmowę na temat jego zachowania – powiedział dziennikarzom przedstawiciel policji Luke Cornelius.

Dodał, że funkcjonariusze nie mieli innego wyjścia jak użyć wobec niego broni.

Jego postępowanie budziło poważne zaniepokojenie, dlatego władze tydzień temu postanowiły unieważnić 18-latkowi paszport. Widziano go m.in. w jednym z centrów handlowych jak wymachiwał obiektem przypominającym flagę Państwa Islamskiego (IS).

W środę w parlamencie Australii ma zostać przedstawiony pakiet zmian w prawie zaostrzający kary m.in. za udział w walkach po stronie organizacji terrorystycznych. Zakładają one ułatwienie wszczęcia postępowania wobec australijskich dżihadystów, którzy wrócili do kraju z miejsc, w których aktywnie działają islamiści. Za walkę w ich szeregach może grozić nawet kara dożywotniego pozbawienia wolności.

 

PAP/RIRM

drukuj