(fot.PAP)

Armia przeprowadziła ćwiczenia w stolicy Sinkiangu

Armia chińska przeprowadziła w sobotę ćwiczenia w Urumczi, stolicy autonomicznego regionu Sinkiang (Xinjiang), kierując na półtorej godziny do centrum miasta ponad 100 czołgów i pojazdów opancerzonych oraz tysiące żołnierzy. 

Sprzęt ten i żołnierzy rozmieszczono przy centralnym Placu Ludowym w Urumczi. Ta demonstracja siły wojskowej, jak pisze agencja AFP, rozpoczęła się około godz. 19 czasu lokalnego (godz. 13 czasu polskiego) i zakończyła półtorej godziny później.

Tysiące ludzi zebrało się w pobliżu placu, próbując zobaczyć ćwiczenia, których uczestników – żołnierzy w hełmach i strojach maskujących – szacowano na wiele tysięcy. „Nigdy nie widziałem niczego podobnego” – powiedział AFP jeden z mieszkańców.

W mijającym tygodniu w Sinkiangu dwukrotnie doszło do zamieszek: w piątek oraz w środę, gdy starcia demonstrantów z policją pociągnęły za sobą 35 ofiar śmiertelnych.

Były to najkrwawsze zajścia w Sinkiangu od starć na tle etnicznym z 2009 roku, w których zginęło ok. 200 osób i których czwarta rocznica minie 5 lipca. W kwietniu bieżącego roku w podobnych starciach zginęło 21 osób.

W Sinkiangu stosunki między muzułmańskimi Ujgurami, których język pochodzi z tureckiej grupy językowej, a chińską ludnością napływową są od lat bardzo napięte. Ujgurzy twierdzą, że są dyskryminowani przez władze chińskie, skarżą się na prześladowania kulturalne i religijne. Pekin zarzuca ugrupowaniom ujgurskim dążenia separatystyczne i terroryzm.

Mniejszość ujgurską w Sinkiangu szacuje się na ponad 8 mln osób. Region ten ma znaczenie strategiczne, sąsiaduje bowiem z Pakistanem, Tadżykistanem, Kirgistanem i Kazachstanem, a poza tym na jego obszarze znajdują się złoża ropy naftowej, gazu i węgla.

 

PAP/RIRM

drukuj