fot. flickr.com

ARiMR: Ruszają dotacje na inwestycje w nawadnianie gospodarstw

Ruszają dotacje dla rolników na inwestycje nawadniające gospodarstwa rolne – poinformowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Pomoc finansowa na jedno gospodarstwo ma wynieść maksymalnie 100 tys. zł.

Jak wynika z komunikatu ARiMR, program adresowany jest do rolników, którzy chcą zabezpieczyć swoje uprawy przed skutkami suszy. O pomoc, która realizowana jest ze środków unijnych w ramach działania „Modernizacja gospodarstw rolnych” mogą ubiegać się rolnicy posiadający gospodarstwo o powierzchni co najmniej 1 ha i nie większe niż 300 ha.

Wsparciem z ARiMR mogą zostać objęte trzy kategorie inwestycji: ulepszające już istniejące instalacje nawadniające, powiększające obszar nawadniania oraz ulepszające już istniejące instalacje.

Agencja zaznacza jednak, że ubiegając się o dotację na nawadnianie należy doprowadzić do oszczędności wody na poziomie co najmniej 10 proc. Natomiast w przypadku ulepszenia istniejących instalacji już istniejących trzeba wykazać brak znaczącego negatywnego oddziaływania inwestycji na środowisko. Każda z inwestycji w nawadnianie musi mieć zainstalowane urządzenie do pomiaru zużycia wody.

Pomoc finansowa na jednego beneficjenta i jedno gospodarstwo wynosi maksymalnie 100 tys. zł, przy czym refundacji podlega 50 proc. kosztów poniesionych na realizację inwestycji. W przypadku młodego rolnika refundacja wynosi 60 proc.

Jak zaznacza ARiMR, minimalny poziom kosztów inwestycji musi być wyższy niż 15 tys. zł. Złożenie wniosku o płatność końcową powinno nastąpić przed upływem 24 miesięcy od dnia zawarcia umowy o przyznaniu pomocy lecz nie później niż do 30 czerwca 2023 r.

W informacji zaznaczono, że z programu rolnicy będą mogli sfinansować m.in. budowę studni i zbiorników, zakup maszyn i urządzeń do poboru, magazynowania, uzdatniania, odzyskiwania lub rozprowadzania wody, a także zakup instalacji nawadniających i systemów do sterowania nawadnianiem.

Wnioski przyjmują oddziały regionalne ARiMR, można je także składać za pośrednictwem biur powiatowych lub drogą pocztową.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl