Apel do prezydenta o budowę pomnika smoleńskiego

Rodziny części ofiar katastrofy smoleńskiej apelują do prezydenta Bronisława Komorowskiego o rozpoczęcie budowy pomnika upamiętniającego ofiary tragedii. Kancelaria zapowiedziała, że prezydent spotka się niedługo z rodzinami w tej sprawie.

Pomnik miałby powstać na krakowskim przedmieściu w pobliżu Pałacu Prezydenckiego. Dziś w sejmie odbyła się konferencja Społecznego Komitetu Budowy Pomnika. PiS zwrócił się także z prośbą o akceptację lokalizacji

Poseł prof. Włodzimierz Bernacki, przew. społecznego komitetu budowy pomnika ofiar katastrofy, mówi, że teraz wszystko zależy od dobrej woli władz.

– Zwróciliśmy się z formalnym wnioskiem o wyrażenie zgody na lokalizację pomnika, który, mam nadzieję, powstanie w nieodległej przyszłości na krakowskim przedmieściu, przed pałacem prezydenckim. Istotne i ważne jest tu wskazanie lokalizacji. Tylko zgoda i określenie lokalizacji pozwolą na rozpisanie konkursu dzięki któremu w tej określonej przestrzeni będzie mógł powstać monument upamiętniający tych wszystkich, którzy polegli na służbie państwu i narodowi 10 kwietnia 2010 roku – wyjaśnia Profesor.    

Szkoda, że prezydent sam nie wyszedł z inicjatywą upamiętnienia ofiar, nie wykazał dobrej woli  – powiedział poseł Jacek Świat, wdowiec po Aleksandrze Natalli-Świat, która zginęła pod Smoleńskiem.

– Musze wyrazić pewien smutek, że inicjatywa części rodzin wychodzi do prezydenta Komorowskiego z pozycji petentów. Ja sobie wyobrażam sytuację inaczej: że oto prezydent państwa sam podejmie inicjatywę uczczenia swoich wielkich poprzedników – Lecha Kaczyńskiego, Ryszarda Kaczorowskiego i innych wielkich postaci z naszej współczesnej historii. Że zaprosi do konsultacji i rozmów wszystkie rodziny, niezależnie od poglądów czy pochodzenia politycznego, że będzie to nasze wspólne dzieło – mówi Jacek Świat.

Andrzej Melak, brat śp. Stefana Melaka, powiedział, że liczy iż prezydent warszawy Hanna Gronkiewicz wyrazi zgodę na wskazaną przez rodziny lokalizację pomnika. Stosowny wniosek został już skierowany.

RIRM

drukuj