fot. PAP/Photoshot

Amerykańscy biskupi apelują, aby szczepionki przeciwko koronawirusowi nie były „skażone moralnie”

Konferencja Biskupów Katolickich Ameryki apeluje o to, by szczepionki przeciwko koronawirusowi nie były „skażone moralnie”. Do wydania jednoznacznych wskazówek dla firm farmaceutycznych w tej sprawie księża biskupi wzywają Agencję ds. Żywności i Leków.

Podczas jednego z wywiadów ks. abp Joseph Naumann, przewodniczący Komisji ds. Życia Episkopatu Ameryki, przypomniał, że historia tworzenia szczepionek w niektórych przypadkach pokazuje, że wykorzystywano linie komórkowe z abortowanych dzieci.

Niektóre ze szczepionek, które są dzisiaj stosowane, zawierają w sobie ten problem etyczny – dodał. Podkreślił, że my, jako Kościół, nie chcemy robić niczego, co w jakikolwiek sposób akceptuje zabijanie dzieci poczętych.

Bioetyk dr Błażej Kmieciak wskazał, że apel księży biskupów jest zasadny, a obecny poziom nauki daje możliwości realizacji ich postulatów.

– Zagadnienie etycznego kontekstu szczepionek wydawać się może dość osobliwym tematem, natomiast jeżeli spojrzymy tak naprawdę na jego podłoże, to on ma niezwykle istotne znaczenie, bo to jest po prostu pytanie o to, na jakim materiale genetycznym podejmujemy się poszukiwań  rozwiązania problemu. To jest pytanie, które dla nas jako naukowców jest szczególnie ważne, czy możemy badać każdy materiał w celu osiągnięcia jakiegoś pozytywnego zysku. Wykorzystanie embrionalnych komórek macierzystych czy w ogóle tego typu materiału w celu tworzenia szczepionek wydaje się pewnego rodzaju pokusą szybkiego działania, aczkolwiek zwracam uwagę na to, że dzisiejsza biotechnologia daje możliwość po prostu zamiany tego typu materiału i nie ma konieczności ich wykorzystania, stąd też apel księży biskupów jest jak najbardziej uzasadniony – powiedział dr Błażej Kmieciak.

Nad opracowaniem szczepionki na koronawirusa pracują naukowcy na całym świecie.

W ramach globalnej inicjatywy zorganizowanej przez Komisję Europejską światowi liderzy zadeklarowali przekazanie 7,4 mld euro na opracowanie szczepionki i metod leczenia Covid-19.

Polska i kraje Grupy Wyszehradzkiej wspólnie mają przekazać 3 mln euro.

 

RIRM

drukuj