Ambasador UE w Moskwie wróci do Brukseli na konsultacje

Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini przekazała ambasadorowi Unii Europejskiej w Moskwie, by wrócił do Brukseli na miesięczne konsultacje. To reakcja na próbę zabójstwa w Wielkiej Brytanii byłego oficera rosyjskiego wywiadu Siergieja Skripala.

Instrukcję w tej sprawie Federice Mogherini wydali szefowie unijnych państw, którzy spotykali się na szczycie w Brukseli. Przywódcy zgodzili się, że Rosja jest prawdopodobnie odpowiedzialna za zamach na Siergieja Skripala ponieważ nie ma innego wiarygodnego wyjaśnienia tej sprawy.

Państwa członkowskie zapowiedziały także współpracę nad wyciągnięciem konsekwencji w tej sprawie.  Poseł Waldemar Andzel, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej, z zadowoleniem przyjął decyzję Unii o wycofaniu ambasadora z Rosji.

– Myślę, że jest to dobra decyzja. Wiele rzeczy pokazuje, że Rosjanie mieli coś wspólnego ze śmiercią płk. Skripala i Unia Europejska powinna pokazać solidarność w postępowaniu – wskazał Waldemar Andzel

Ambasadorem Unii Europejskiej w Moskwie jest Niemiec Markus Ederer. Niewykluczone, że Rosja zdecyduje się – w związku z decyzją UE – na wycofanie na konsultacje swojego ambasadora z Brukseli.

Według nieoficjalnych informacji, część stolic unijnych przygotowuje szerszą akcję – wydalenie rosyjskich dyplomatów – podobnie jak uczyniła to Wielka Brytania – lub wzywanie swoich ambasadorów na konsultacje.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl