fot. pl.wikipedia.org

Ambasada RP we Włoszech po pikiecie: Polska nie chce zapomnieć o Holokauście

Ambasada RP we Włoszech zapewniła, że Polska nie chce zapomnieć o Holokauście, a Polacy nie są negacjonistami. Zapewnienie to zawarto w komunikacie wydanym przez polską placówkę po zorganizowanej przed jej siedzibą pikiecie przedstawicieli wspólnoty żydowskiej.

Około 100 reprezentantów społeczności żydowskiej z Rzymu wzięło udział w czwartek w pikiecie przed polską ambasadą w proteście, jak wyjaśnili, przeciwko podpisaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę noweli ustawy o IPN, którą skierował następnie do Trybunału Konstytucyjnego.

Przedstawiciele ambasady zaprosili na rozmowę przedstawicieli protestujących na czele z przewodniczącą rzymskiej wspólnoty żydowskiej Ruth Dureghello.

W komunikacie, przesłanym PAP po tym spotkaniu, ambasada RP poinformowała, że delegacja wspólnoty żydowskiej wyraziła w jego trakcie „zaniepokojenie i obawy” związane z nowelą ustawą o IPN.

„W czasie spotkania stwierdzono, że relacje i współpraca między ambasadą i rzymską oraz włoską wspólnotą żydowską były zawsze doskonałe. My ze swej strony staraliśmy się wyjaśnić ze wszystkich sił wątpliwości oraz wynikające z nich niepokoje, które w naszej opinii wynikają z niewłaściwej interpretacji nowych przepisów” – głosi nota polskiej ambasady.

Położono w niej nacisk na gotowość prowadzenia rozmów na temat nieporozumień wokół ustawy, której celem podstawowym jest – jak dodała – zwalczanie negowania oraz zafałszowywania prawdy o Holokauście, w tym umniejszania odpowiedzialności prawdziwych winowajców tych zbrodni.

Ambasada zapewniła, że za priorytetowe zawsze uważała relacje z włoską wspólnotą żydowską. Przypomniała o swej trosce o pamięć o Holokauście.

„Polska nie chce zapomnieć. To Polska z wielkim wysiłkiem troszczy się o zachowanie terenu muzealnego dawnego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau” – zaznaczono w nocie.

Podkreślono w niej też: „Polacy nie są negacjonistami i nie ma tego celu nowa ustawa”.

„Jak podkreślili w swych deklaracjach premier Mateusz Morawiecki i prezydent Andrzej Duda, nikt nie chce zanegować win pojedynczych jednostek, które popełniły haniebne czyny i zbrodnie przeciwko Żydom. Ale takie zachowania, surowo potępiane przez Polskę, nie mogą być przypisywane całemu narodowi, który dzielił z Żydami cierpienia nazistowskich zbrodni” – wyjaśniono w oświadczeniu polskiej placówki.

Mowa w nim jest też o tym, że ustawa o IPN nie ograniczy wolności badań naukowych ani publikacji ich wyników, a także debaty historycznej, wolności słowa i twórczości artystycznej.

„Polska opowiadała się i zawsze opowiada za dialogiem” – zapewniła ambasada RP we Włoszech.

PAP/RIRM/TV Trwam News

drukuj