Autorstwa Grzegorz Wysocki - Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6844673

Ambasada RP w Atenach organizuje międzynarodową konferencję o prawnych aspektach dochodzenia reparacji i odszkodowań

Ambasada RP w Atenach wraz Europejską Organizacją Prawa Publicznego (EPLO) organizuje we wtorek w stolicy Grecji międzynarodową konferencję „Post-conflict justice: opening legal paths” o prawnym wymiarze dochodzenia reparacji i odszkodowań po zakończeniu konfliktów wojennych.

W wydarzeniu uczestniczą politycy, prawnicy i naukowcy z Polski, Grecji, Włoch i Serbii. Wstępne i końcowe uwagi wygłosi wiceminister spraw zagranicznych RP Arkadiusz Mularczyk, pełnomocnik rządu do spraw odszkodowań za szkody wyrządzone agresją i okupacją niemiecką w latach 1939-1945.

Pierwsza część konferencji poświęcona jest prawnym aspektom odszkodowań w międzynarodowym prawie publicznym i prywatnym. W dyskusji udział weźmie między innymi były prezydent Grecji Prokopis Pawlopulos, zaangażowany w kwestie reparacji, a także prof. Magdalena Bainczyk z Instytutu Zachodniego oraz dr Przemysław Sobolewski, dyrektor Biura Analiz Sejmowych.

Drugi panel będzie poświęcony podnoszeniu kwestii reparacji i odszkodowań przed organizacjami międzynarodowymi. Z kolei tematem trzeciej części konferencji są indywidualne starania o odszkodowania za szkody poniesione w czasie II wojny światowej.

Na zakończenie konferencji zostanie wyświetlony krótki film dokumentalny „Miasto ruin”, prezentujący zniszczoną przez Niemców Warszawę wiosną 1945 roku.

Konferencja będzie prowadzona w dwóch językach: angielskim i greckim. Organizatorzy zapewniają tłumaczenie symultaniczne.

Zarówno Grecja, jak i Polska domagają się reparacji od Niemiec za straty poniesione w czasie II wojny światowej.

https://twitter.com/arekmularczyk/status/1566750095311343618

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl