fot. pixabay.com

Alert RCB: w niedzielę i poniedziałek upały powyżej 30 st. C

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed upałami w niedzielę i poniedziałek. Słupek rtęci może podnieść się powyżej 30 st. C – ostrzegło w niedzielę RCB.

„Uwaga! Dziś i jutro prognozowany upał (pow. 30 st. C). Unikaj słońca, wysiłku fizycznego i odwodnienia organizmu. W przypadku pogorszenia zdrowia dzwoń pod 112” – podało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w niedzielnym wpisie na Twitterze.

Przypomniano, że objawami przegrzania organizmu mogą być np.: przyspieszony oddech, podwyższona temperatura, nudności, zawroty głowy.

RCB zwróciło uwagę, że wraz ze wzrostem temperatur znacząco wzrasta ryzyko odwodnienia oraz przegrzania organizmu.

„Upał może doprowadzić do wystąpienia udaru słonecznego lub cieplnego, który jest stanem zagrażającym zdrowiu, a nawet życiu” – przestrzegli

eksperci. Przypomnieli, że jego objawy to m.in: zmęczenie, silne bóle i zawroty głowy, nudności, gorączka czy szum w uszach.

Eksperci radzą, by nosić nakrycie głowy. Podkreślają, że nie wolno zostawiać dzieci i zwierząt w aucie.

Podczas gorących dni należy stosować kremy z filtrem UV oraz zamykać i zasłaniać okna. Zaleca się też picie niegazowanej wody.

„Nie pij alkoholu, bo odwadnia organizm; noś lekką i przewiewną odzież” – wskazano w poradniku „Jak przetrwać upał”.

RCB zaznaczyło, że upał wpływa też na układ nerwowy człowieka. Wysokie temperatury mogą powodować ospałość, zdenerwowanie, a także wpływają na poziom koncentracji i efektywność pracy.

„Należy pamiętać, że upał jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych i dzieci. Trzeba również zadbać o zwierzęta, gdyż wysokie temperatury również u nich mogą prowadzić do przegrzania organizmu” – podkreślono.

Jak wyjaśniono na stronie internetowej RCB, upał to stan pogody, gdy temperatura powietrza przy powierzchni ziemi przekracza 30 st. C.

„W ciągu dnia, najwyższa temperatura występuje pomiędzy godziną 15.00 a 18.00, a nie jak się powszechnie sądzi – w południe, zaś największe promieniowanie UV notowane jest w godzinach 12.00 – 13.00” – wskazano.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl