fot. pixabay.com

Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego zaleca ostrożność wokół Izraela i Iranu

Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego UE (EASA) podała dziś, że w dalszym ciągu zaleca ostrożność w przestrzeni powietrznej Iranu i Izraela. Oceniła jednak, że w żadnym momencie nie było ryzyka dla lotnictwa cywilnego.

Agencja ściśle monitoruje sytuację na Bliskim Wschodzie i jej wpływ na lotnictwo cywilne.

Jak przekazała agencja Reutera, cytując przesłane e-mailem instrukcje, EASA w dalszym ciągu zaleca ostrożność w przestrzeni powietrznej Iranu i Izraela oraz w promieniu około 100 mil morskich wokół Izraela. Unijny urząd nadzorujący rynek lotniczy ocenił jednak, że w żadnym momencie nie istniało ryzyko dla lotnictwa cywilnego.

Z powodu irańskiego ataku izraelska przestrzeń powietrzna była zamknięta przez siedem godzin; została ponownie otwarta w niedzielę rano. Izraelski przewoźnik El Al ogłosił w niedzielę, że wznowił działalność i zapowiedział, że będzie „w dalszym ciągu działać w miarę możliwości, aby zachować most powietrzny do i z Izraela”.

Polskie linie lotnicze LOT odwołały dwa loty do i z Tel Awiwu: zaplanowane na niedzielę wieczorem i poniedziałek rano. Z kolei holenderskie KLM odwołały połączenia do i z Tel Awiwu do wtorku. Niemiecka Lufthansa zawiesiła loty do Ammanu, Erbilu i Tel Awiwu do wtorku oraz loty do Bejrutu i Teheranu przynajmniej do czwartku.

Według irańskich mediów państwowych irańskie lotniska odwołały loty do poniedziałku.

Iran zaatakował w nocy z soboty na niedzielę Izrael, wystrzeliwując około 300 dronów i pocisków rakietowych. Izrael i jego sojusznicy przechwycili 99 proc. z nich w czasie lotu. Irańskie siły zbrojne określiły atak jako odwet za przypisywane Izraelowi zbombardowanie irańskiego konsulatu w Damaszku, w którym zginęło kilku irańskich oficerów.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl