fot. PAP/EPA

Afganistan: Talibowie rozpędzili manifestację kobiet strzelając w powietrze

Talibowie rozpędzili w Kabulu manifestację kobiet, domagających się prawa do nauki i pracy, strzelając w powietrze. Uczestniczki demonstracji były potem ścigane i bite kolbami karabinów, skonfiskowano im też telefony – poinformowała agencja AFP.

Manifestacja kilkudziesięciu kobiet została rozpędzona zaledwie w pięć minut przez uzbrojonych w broń szturmową talibów, którzy strzelali seriami.

Demonstracje kobiet w Kabulu stają się coraz rzadsze, zwłaszcza odkąd na początku tego roku zatrzymano grupę organizatorek protestów, z których część spędziła w areszcie wiele tygodni – wyjaśnia AFP.

Odkąd blisko rok temu talibowie wrócili do władzy kobiety straciły większość praw wywalczonych przez dwie ostatnie dekady, po upadku poprzedniego reżimu islamskich fundamentalistów, którzy rządzili w latach 1996-2001.

AFP przypomina, że jednym z ostatnich radyklanych ograniczeń nałożonych na kobiety był dekret nakazujący im zakrywanie ciała od stóp do głów, tak aby widoczne były tylko oczy.

„Chcemy, by nasze kobiety żyły godnie i bezpiecznie” – oznajmił Khalid Hanafi, pełniący obowiązki ministra cnót i występków.

Dekret, wydany w maju, głosi też, że kobiety powinny pozostać w domach i nie pracować poza nimi.

„Zasady islamu są dla nas ważniejsze niż cokolwiek innego” – dodał Hanafi.

Wcześniej talibowie zdecydowali, że dziewczynki nie mogą chodzić do szkoły powyżej szóstej klasy.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl