fot. flickr

Afganistan: pięć osób zginęło w talibskim zamachu

Co najmniej pięć osób zginęło, a 25 zostało rannych w zamachu samobójczym dokonanym w środę przez talibów w mieście Laszkargah na południu Afganistanu – poinformowały lokalne władze.

Zamachowiec samobójca wysadził się w powietrze w samochodzie wyładowanym materiałami wybuchowymi na parkingu niedaleko komendy głównej policji w Laszkargah, stolicy prowincji Helmand – oświadczył Omar Zwak, rzecznik gubernatora tej prowincji, cytowany przez AFP.

Ten sam rzecznik powiedział agencji AP, że rannych w eksplozji zostało 38 osób. Zastrzegł, że bilans ofiar śmiertelnych może wzrosnąć. Dodał także, że celem zamachowca był konwój wojskowy.

Do ataku przyznali się talibowie. Informację o tym zamieścił na koncie na Twitterze rzecznik talibów Zabihullah Mudżahid.

Helmand jest bastionem talibów, którzy kontrolują około 80 proc. terytorium prowincji i zajmują pozycje w odległości zaledwie kilkuset metrów od Laszkargah.

Stolica Helmandu i jeden z ostatnich obszarów pod kontrolą rządu w tej prowincji była celem wielokrotnych ataków ze strony talibów. Intensyfikacja walki w prowincji w ubiegłym roku skłoniła tysiące mieszkańców okolicznych terenów do schronienia się w Laszkargah.

 PAP/RIRM

drukuj