A. Streżyńska: chcemy przejść od Polski papierowej do cyfrowej

Nasze działania mieszczą się w ważnej inicjatywie przejścia od papierowej do cyfrowej Polski – powiedziała szefowa resortu cyfryzacji Anna Streżyńska.

W siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych odbyło się spotkanie ws.  możliwości potwierdzenia Profilu Zaufanego przez serwisy bankowe. Udział w nim wzięli m.in.  minister Anna Streżyńska i wicepremier Mateusz Morawiecki.

Minister Anna Streżyńska powiedziała, że pierwszym bankiem, który przeszedł specjalne testy bezpieczeństwa i umożliwia założenie profilu zaufanego za pośrednictwem swoich systemów jest PKO BP.

– PKO BP przeszło testy niezbędne do potwierdzenia wiarygodności i bezpieczeństwa tego rozwiązania. 17-cie innych podmiotów jest w trakcie testów. Mamy nadzieję, że w następnych tygodniach będą sukcesywnie dołączały, a wraz z nim będą otwierane możliwości dla klientów tych banków. W najbliższych dniach ogłaszamy także konkurs na nową nazwę Profilu Zaufanego, ponieważ ta nazwa jest wyjątkowo nieszczęśliwa – w większości przypadków nikt nie wie o co chodzi – wskazała Anna Streżyńska.

Z kolei wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki podkreślił, że takie otwarcie naszej administracji na obywatela za pośrednictwem biznesu jest też dowodem na to, że ufamy biznesowi.

– Chcemy, żeby we wzajemnym zaufaniu budować możliwie najlepsze rozwiązania dla obywatela. Szkoda, aby zwyczajny człowiek tracił czas na takie zbędne czynności. Szanowni państwo, samym otwarciem na biznes i udostępnieniem bardzo wielu usług pokazujemy, że nie chcemy być władzą z kości słoniowej – zamkniętą gdzieś w wieży, tylko jak najbardziej otwartą na potrzeby ludzi – tłumaczył Mateusz Morawiecki.

Profil Zaufany to bezpłatna metoda uwierzytelnienia obywateli w systemach e-administracji. Posługując się nim można drogą elektroniczną złożyć wniosek np. o wydanie dowodu osobistego bez konieczności wychodzenia z domu.

 

 

RIRM/PAP/TV Trwam News

drukuj