A. Jaworski: wykupienie akcji Pekao SA to wielki sukces rządu

Przejęcie od UniCredit ponad 32 proc. akcji banku Pekao SA jest ogromnym sukcesem rządu Prawa i Sprawiedliwości, ale trzeba jeszcze wielu lat, by nadrobić straty, jakie powstały od 1989 po złym zarządzaniu polskim sektorem bankowym – powiedział w programie „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja wiceprezes PZU Andrzej Jaworski.

PZU wraz z Polskim Funduszem Rozwoju przejmuje od UniCredit ponad 32 proc. akcji banku Pekao SA. Oznacza to, że ponad 50 proc. udziałów będzie w polskich rękach. Jest to początek zapowiedzianego przez rząd Prawa i Sprawiedliwości procesu repolonizacji polskiego majątku, w tym repolonizacji polskiego sektora bankowego – powiedział Andrzej Jaworski.

Warto przypomnieć, że jeszcze w czasie kampanii wyborczej premier Beata Szydło mówiła, że im więcej polskiej gospodarki w polskiej gospodarce, tym lepiej dla Polski. Jest to ważny moment, kiedy zapowiedzi polityczne stają się rzeczywistością. Stają się one rzeczywistością nie tylko ze względów politycznych – jak niektórzy to dzisiaj próbują przedstawiać – ale ze względów gospodarczych i ekonomicznych. Wszystko, co w tej chwili jest robione dla polepszenia sytuacji gospodarki w Polsce, robione jest zgodnie z planem, wiedzą i założeniami ekonomicznymi – zaznaczył wiceprezes PZU.

Po 1989 r. kolejne rządy przykładały rękę do wyprzedaży polskiego majątku narodowego, w tym także do polskiego sektora bankowego. Bardzo złą rolę w tym czasie odegrała ówczesna prezes Narodowego Banku Polskiego Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz kolejne rządy, nie wyłączając poprzedniej koalicji PO-PSL. Te straty będziemy odrabiali przez wiele lat – podkreślił Jaworski.

PO-PSL to była koalicja, która zajmowała się wyprzedażą majątku narodowego, zwłaszcza tego, który był określany jako skarby narodowe. Bardzo często dochodziło do sprzedaży dla samej sprzedaży. Jest cała masa przykładów, od prywatyzacji, krwioobiegu gospodarczego, czyli sektora finansowego, po chociażby najsłynniejszą sprzedaż kolejki górskiej na Kasprowy Wierch. To pokazuje, że nie liczyło się tak naprawdę dobro naszego państwa, ale była realizowana polityka wyprzedaży naszego majątku. Myślę, że to, z czym dzisiaj mamy do czynienia, a więc repolonizacja, jest to pokazanie, że w końcu osoby, które rządzą myślą o rozwoju gospodarki – zaznaczył.

Warto przypomnieć to, co wczoraj powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki – wskazał wiceprezes PZU.

„Powrót polskiego kapitału do struktury akcjonariatu banku Pekao z pewnością przyczyni się do wzmocnienia stabilności sektora bankowego, a co za tym idzie polskiej gospodarki” – powiedział Mateusz Morawiecki. Mamy całą masę przykładów z ostatnich lat, kiedy firmy w Polsce nie mogły się rozwijać, bo nie miały kapitału czy nie miały możliwości uzyskania tej pomocy finansowej, bez której gospodarka nie ma możliwości normalnego funkcjonowania – zaznaczył Andrzej Jaworski.

Mogę powiedzieć, że transakcja dokonana przez PZU i Polski Fundusz Rozwoju jest dobrą transakcją – wskazał.

Przyniesie ona same korzyści zarówno dla naszych spółek, jak i dla gospodarki w Polsce. Warto przy okazji wspomnieć, że w ciągu ostatnich 5 lat tylko w formie dywidendy wypłynęło z Pekao SA do Włoch prawie 7 mld zł. Myślę, że ta kwota mówi sama za siebie. Teraz te pieniądze będą pozostawały w Polsce i będą służyły polskiej gospodarce. To pokazuje, jak ważne jest, aby proces przywracania majątku narodowego był kontynuowany także w innych sektorach strategicznych – podkreślił wiceszef PZU.

System finansowy jest wyjątkowo ważny. W takich krajach, jak Niemcy, Francja, Hiszpania czy Holandia udział zagranicznych inwestorów nie przekracza 10-15 proc. – zaznaczył.

Te gospodarki Europy doskonale wiedzą, że im więcej własnego krajowego kapitału w bankowości, tym większe jest bezpieczeństwo finansowe kraju i tym większe są możliwości prowadzenia własnej polityki rozwojowej. Dzięki tej transakcji w rękach polskiego kapitału znajdzie się dzisiaj prawie 52 proc. sektora bankowego. Do tych struktur zachodnich jeszcze dużo brakuje, ale to jest już bardzo duży sukces, z którego możemy być dumni i powinniśmy się cieszyć – powiedział Andrzej Jaworski.

Całą rozmowę z „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj] 

 

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl