PAP/Marcin Bielecki

9. Międzynarodowy Kongres Morski

W Szczecinie trwa 9. Międzynarodowy Kongres Morski. Jego główne tematy to m.in. strategia dla branży morskiej w dobie kryzysu i wojny na Ukrainie oraz kwestie związane z ochroną klimatu.

Sytuacja geopolityczna bardzo mocno wpływa na gospodarkę morską.

– Żyjemy w trudnych czasach i branża morska jest ściśle powiązana i zależna od sytuacji w globalnej gospodarce i geopolitycznej sytuacji na świecie – wskazał Tim Power, dyrektor zarządzający w Drewry.

Tim Power dodał, że wojna na Ukrainie postawiła całkiem nowe wyzwania na przyszłość. Nasz wschodni sąsiad to jeden z głównych eksporterów zbóż. Łańcuchy dostaw zostały zerwane. Wizja klęski głodu w wielu krajach jest bardzo realna.

– Na Ukrainie zablokowanych jest 10 z 13 portów. Głównym zadanie, jakie stoi przed administracją portów morskich, jest zabezpieczenie ukraińskiej gospodarki oraz eksportu i importu towarów, która są ważne dla życia ludzi – zaznaczył Oleksandr Golodyntskyy, prezes Ukraińskiego Zarządu Portów Morskich.

Ogromną rolę we wspieraniu Ukrainy pełni Polska.

– Która staje się hubem wolności. Dzisiaj jesteśmy krajem, który odgrywa najistotniejszą rolę. Dzięki temu, że mamy zdrowe finanse publiczne i jesteśmy przygotowani, bo realizujemy inwestycje i nie zatrzymujemy się – podkreślił Marek Gróbarczyk, wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. gospodarki wodą oraz inwestycji w gospodarce morskiej i wodnej.

https://twitter.com/marekgrobarczyk/status/1542013873062043649?cxt=HHwWgoCz6dLcquYqAAAA

Inwestycji nie brakuje. To m.in. rozbudowa infrastruktury portowej, pogłębienie toru wodnego w portach Szczecin i Świnoujście do 12,5 metra, plan budowy dużego portu kontenerowego w Świnoujściu czy też rozszerzenia portu gdyńskiego o Ustkę oraz rozbudowa terminalu LNG w Świnoujściu.

W przesłanym liście na rozpoczęcie kongresu premier RP Mateusz Morawiecki nawiązał do programu wieloletniego, który ma na celu rozwinięcie uchwalonego przed laty programu rozwoju portów morskich do 2030 roku.

– Zadaniem opracowanego programu wieloletniego będzie zapewnienie właściwego finansowania inwestycji w naszych portach morskich z uwzględnieniem światowych kierunków ich rozwoju. Pozwoli nam to uczynić kolejny ważny i przemyślany krok ku wzmocnieniu gospodarki morskiej – wyjaśnił Zbigniew Bogucki, wojewoda zachodniopomorski.

Gospodarka morska jest dla nas bardzo ważna – podkreślił, nawiązując do symbolicznych zaślubin Polski z morzem prof. kpt. Janusz Uriasz, prorektor ds. Innowacji i Rozwoju Akademii Morskiej w Szczecinie.

– Społeczeństwo polskie uświadomiło sobie, jak ważny jest dostęp do morza, kiedy podjęliśmy wyzwanie, by budować port w Gdyni. Myślę, że tę empatię, świadomość przenosimy do naszych czasów. Wszystkie wysiłki, czyli budowa torów, przepraw, terminala to jest efekt naszej świadomości – powiedział prof. kpt. Janusz Uriasz.

Uczestnicy kongresu podkreślali, jak ważny jest rozwój projektów infrastrukturalnych, przemysłu stoczniowego czy też śródlądowych dróg wodnych i konieczność szybkiego połączenia ich w sieć europejskich korytarzy transportowych. Międzynarodowy Kongres Morski zakończy się w czwartek.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl