źródło: By Eugeniusz Haneman - Jerzy Piorkowski (1957) Miasto Nieujarzmione, Warszawa: Iskry, ss. 197 no ISBNJan Grużewski; Stanisław Kopf (1957) Dni Powstania, Kronika Fotograficzna Walczącej Warszawy, Warszawa: PAX, ss. 85 no ISBNhttp://www.ltf.com.pl/wystawa4/g0.htm, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3797229

82. rocznica utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego

Przypada dzisiaj 82. rocznica utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego. To wydarzenie zostanie upamiętnione w wielu polskich miastach.

Wrzesień 1939 rok. Polska znajduje się pod okupacją. Najpierw na Polskę napadają Niemcy. Później ze wschodu wkraczają wojska rosyjskie. Polacy nie tracą ducha walki i wiedzą, że muszą walczyć z okupantem. Tworzą konkurencyjne państwo, które na co dzień działa w podziemiu. Jest to dla Polaków nadzieja oraz szansa na normalne życie w trakcie dramatycznej okupacji. [czytaj więcej].

– Zręby Polskiego Państwa Podziemnego  powstały jeszcze w Warszawie, gdy broniła się przed Niemcami – wyjaśnia Piotr Boroń, historyk.

27 września 1939 roku oficjalnie powstaje tajna organizacja niepodległościowa, czyli Służba Zwycięstwu Polski – zalążek Polskiego Państwa Podziemnego. W trakcie trwania II wojny światowej funkcjonowało ono w wielu obszarach i było prawdziwym odpowiednikiem państwa, co spowodowało, że została zachowana ciągłość władzy.

– Władza, czyli rząd polski na uchodźstwie, delegatura rządu na kraj i pełne struktury administracyjne – które można nazwać naczyniami włosowatymi – schodziły do najniższych form administracyjnych – wskazuje historyk.

Posiadaliśmy niezłomne wojsko, które było zebrane w szeregach Armii Krajowej. Działały także sądy oraz szkoły. W tej dramatyczniej sytuacji nie umarła kultura, a na deskach teatru dalej wystawiane były sztuki.

– Polskie Państwo Podziemne (jak mówią niektórzy), to polska specjalność. Powiedziałbym, że to polski fenomen – mówi Piotr Boroń.

Polskie Państwo Podziemne funkcjonowało podczas wojny, ale i po jej zakończeniu. W rocznicę jego powstania w wielu miastach odbędą się uroczystości upamiętniające: w Warszawie przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, a także w Gdańsku oraz w Krakowie.

TV Trwam News

drukuj