Autorstwa Anonimowy - http://karski.muzhp.pl/wojna_17_wrzesnia.html, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1398870

82. rocznica ataku ZSRR na Polskę

Mijają 82 lata od sowieckiej agresji na Polskę. Józef Stalin zawarł pakt z Adolfem Hitlerem, w myśl którego miał kontrolować wschodnie tereny Rzeczpospolitej. W rocznicę tamtych wydarzeń w Białymstoku zostanie otwarte Muzeum Pamięci Sybiru.

Od 1 września 1939 roku Polska próbowała stawiać opór w odpowiedzi na niemiecką agresję. Wojska słabły, a sił, by bronić się w starciu z potęgą militarną, było coraz mniej. Drugi cios został wyprowadzony ze Wschodu. Dokładnie 82 lata temu Związek Sowiecki napadł na Polskę.

– Agresja Sowiecka była przygotowana wcześniejszym układem zawartym przez przywódców obu państw, a parafowanego przez ministrów spraw zagranicznych. Stąd jego nazwa: układ Ribbentrop-Mołotow – wyjaśnia prof. Krzysztof Kawalec, historyk.

Adolf Hitler i Józef Stalin podzielili Polskę między siebie. Złamany został pakt o polsko-sowieckiej nieagresji. Józef Stalin posłużył się kłamstwem. Uznał, że dokument nie obowiązuje, bo Polska stała się krajem upadłym. Rocznica sowieckiej agresji to także Światowy Dzień Sybiraka. Józef Stalin podjął decyzję o masowej deportacji Polaków na Wschód. Dla setek tysięcy osób był to wyrok. Wielu umierało w drodze. Inni nigdy nie wrócili do kraju. Pani Barbara Sokólska urodziła się w marcu 1940 roku.

– Wywieźli mnie jako 4-tygodniowe dziecko. Wywieźli 7 osób, w tym  babcię, ciocię, wujka i mnie. Na Syberii byliśmy 6 lat i dwa miesiące – wspomina Barbara Sokólska, Sybiraczka deportowana w kwietniu 1940 r.

O dramacie Polaków na Kresach ma opowiadać Muzeum Pamięci Sybiru. Dziś placówka zostanie oficjalne otwarta – mówi jej dyrektor prof. Wojciech Śleszyński.

– Chociaż muzeum dotyczy Syberii i obszaru na Dalekim Wschodzie, mówimy o traumie zesłań. Nie zapominamy też o historii tych ziem, skąd te osoby były deportowane – informuje prof. Wojciech Śleszyński, dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku.

Pierwsza idea stworzenia Muzeum sięga 2010 roku. W 2017 roku prace nabrały tempa.

– 4,5 roku to jest bardzo szybkie tempo, jeśli chodzi o tego typu inwestycje. To jest budynek, wystawa stała i wystawa stała multimedialna – wyjaśnia prof. Wojciech Śleszyński.

W Muzeum powstały sale edukacyjne, sala telewizyjna i pracownie konserwatorskie. Każdy eksponat ma wyjątkową historię.

– Będzie można zobaczyć m.in. kożuszek, w którym byłam zawinięta. Przetrwał on do dzisiaj i jest w tym Muzeum – mówi Barbara Sokólska.

Muzeum ma pokazywać, jakie emocje towarzyszyły ludziom, którzy znaleźli się w dramatycznej sytuacji. Na Syberii czekał na nich głód, zimno i nieludzka praca. W inauguracji Muzeum wezmą dziś udział m.in. prezydent Andrzej Duda, wicepremier Piotr Gliński oraz Sybiracy.

TV Trwam News

drukuj