fot. ipn.gov.pl

80. rocznica utworzenia Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych

Mija 80 lat od utworzenia Brygady Świętokrzyskiej, jednostki Narodowych Sił Zbrojnych niescalonej z Armią Krajową, wokół której narosło wiele mitów stworzonych przez komunistyczne władze.

Akt polityczny powołujący Brygadę Świętokrzyską do życia został wydany 10 sierpnia 1944 roku. Formacja zawiązała się dzień później. W szeregi brygady włączone zostały oddziały partyzanckie Narodowych Sił Zbrojnych.

– Przede wszystkim były to odziały z Kielecczyzny, ale też z Lubelszczyzny, które się przebiły i trafiły na Kielecczyznę – wskazał dr Rafał Sierchuła z Oddziałowego Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu.

Wokół Brygady Świętokrzyskiej narosło wiele mitów. Pojawiają się teorie, że współpracowała z Niemcami. Nie ma jednak na to żadnych dowodów. Nieprawdą jest również, że nie walczyła z Niemcami – podkreślił prof. Karol Polejowski,  zastępca Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

– Jeżeli spojrzymy na szlak bojowy Brygady Świętokrzyskiej, to z jednej strony zwalczała partyzantkę sowiecką, w tym chociażby Armię Ludową, która była przecież sowiecką partyzantką na usługach Moskwy. Z drugiej strony, toczyła boje z Niemcami, z oddziałami niemieckimi, chroniąc ludność przed represjami i rabunkami – zaznaczył dr hab. Karol Polejowski.

W momencie  gdy rozpoczęła się ofensywa Armii Czerwonej – 12 stycznia 1945 roku – Brygada Świętokrzyska miała dwie alternatywy – albo zostanie rozbita, albo podejmie próbę marszu na Zachód.

– Marsz na Zachód udało się rozpocząć za pewnego rodzaju koncesje, które musieli złożyć Niemcom. Mam na myśli przede wszystkim zrzuty NZS-towców do Polski. Ci spadochroniarze, jak trafili do Polski, tak naprawdę nie wypełniali żadnych rozkazów niemieckich, tylko nawiązali kontakt z kierownictwem podziemia narodowego w Polsce – wspomniał dr Rafał Sierchuła.

Marsz na Zachód Brygady Świętokrzyskiej był decyzją polityczną – wskazał prof. Karol Polejowski.

–  To odbyło się w cichym porozumieniu z dowództwem niemieckim. Natomiast to nie skutkowało w żadnym aspekcie wejściem we wspólne działania u boku Niemców – podkreślił dr hab. Karol Polejowski.

Jedną z największych akcji Brygady Świętokrzyskiej – w ramach marszu na Zachód – było wyzwolenie obozu w Holiszowie. Polscy żołnierze ocalili wtedy kilkaset kobiet, w tym wiele Żydówek, którym groziło spalenie żywcem.

– Po akcji na Holiszów nastąpił krótki okres wspólnej walki Amerykanów i Polaków z Niemcami. Po zakończeniu działań wojennych Brygada Świętokrzyska została przesunięta do części Czech – podkreślił dr Rafał Sierchuła.

W Czechach, a także w innych państwach zachodu Europy, żołnierze Brygady Świętokrzyskiej ukrywali się po zakończeniu drugiej wojny światowej. Byli ścigani przez Urząd Bezpieczeństwa. Propagandowy mit o ich współpracy z Niemcami powstał właśnie wtedy.

– Propagandowa otoczka pełnej i świadomej kolaboracji Brygady Świętokrzyskiej z Niemcami jest oczywiście wytworem komunistycznym – wskazał dr hab. Karol Polejowski.

W niedzielę w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie – z okazji 80. rocznicy utworzenia Brygady Świętokrzyskiej – sprawowana była Msza św. w intencji Ojczyzny. Uroczystości rocznicowe odbyły się również przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl