75. rocznica uchwalenia Pięciu Prawd Polaków

75 lat temu 6 marca 1938 r. w Berlinie na Kongresie Polaków dr Jan Kaczmarek, sekretarz generalny i kierownik naczelny Związku Polaków w Niemczech, ogłosił Pięć Prawd Polaków.

1. Jesteśmy Polakami!

2. Wiara Ojców naszych jest wiarą naszych dzieci !

3. Polak Polakowi bratem!

4. Co dzień Polak Narodowi służy!

5. Polska Matką naszą, nie wolno mówić o Matce źle!

Ten katechizm narodowy był dla mniejszości polskiej w Niemczech podstawą narodowego bytu, a w obliczu niemieckiej agresji sprawdzianem postaw patriotycznych aż po daninę krwi.

Pięć Prawd Polaków to zdania wciąż aktualne potrzebne dzisiejszym pokoleniom Polaków w Polsce i poza jej granicami – zauważa Tadeusz Szczyrbak z Rodziny Rodła z Wrocławia.

To zdania w moim przekonaniu bardzo aktualne, mądre, uniwersalne ponadczasowe i bardzo potrzebne dzisiejszym pokoleniom Polaków w Polsce i poza jej granicami. Pięć Prawd Polaków ogłoszonych uroczyście w trakcie berlińskiego kongresu jest w istocie przysięgą krzepiącą serca, drogowskazem oraz wyznaniem miłości i polskości do Ojczyzny. Powinny być obecne w przestrzeni publicznej, polskich urzędach, instytucjach państwowych, lokalnych samorządach w polskich szkołach i na ulicach – akcentował Tadeusz Szczyrbak.

Wypowiedź Tadeusza Szczyrbaka:


Pobierz Pobierz

 

RIRM

drukuj