Autorstwa Nieznany - Institute of National Remembrance,Poland see http://www.rp.pl/galeria/2,6,629250.html, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=14768038

75. rocznica śmierci mjr. Józefa Kurasia „Ognia” – Żołnierza Niezłomnego

Przypada dziś 75. rocznica ostatniej walki i śmierci Żołnierza Niezłomnego – majora Józefa Kurasia „Ognia”. W Waksmundzie w woj. małopolskim z udziałem Jana Kasprzyka, szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, odbywają się z tej okazji uroczystości.

O godz. 11.00 w kościele parafialnym św. Jadwigi Śląskiej rozpoczęła się Msza św. w intencji pomordowanych przez Niemców mieszkańców Waksmundu.

Następnie uroczystości przeniosą się na cmentarz parafialny, gdzie znajduje się mogiła ofiar zamordowanych przez Niemców podczas dwóch pacyfikacji. Po wspólnej modlitwie zostanie odczytany Apel Pamięci.

W lutym 1947 r. mjr Józef Kuraś „Ogień” wraz z żołnierzami został otoczony przez grupę operacyjną KBW w Ostrowsku koło Nowego Targu. [czytaj więcej]

Po zaciętej walce i próbie wydostania się z okrążenia Józef Kuraś usiłował popełnić samobójstwo. Zmarł następnego dnia tuż po północy w szpitalu. Miejsce jego pochówku pozostaje nieznane.

pdf

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl