fot. flickr.com

75 lat temu do Auschwitz dotarły pierwsze i najliczniejsze transporty z walczącej Warszawy

75 lat temu do niemieckiego obozu Auschwitz dotarły pierwsze i najliczniejsze transporty z powstańczej Warszawy. 12 i 13 sierpnia do obozu niemieckiego okupanta trafiło 6 tys. mieszkańców stolicy. Po wybuchu powstania deportowano do Auschwitz blisko 13 tys. warszawiaków, w tym dzieci, kobiety w ciąży i osoby starsze.

Łącznie w tym czasie wywieziono ze stolicy ponad pół miliona osób.

Te wywózki, to z jednej strony najbardziej znane miejsce Dulag 121 w Pruszkowie. Był to przejściowy obóz, z którego odbywały się następne transporty w głąb III Rzeszy, bądź w miejsca na terenie Generalnego Gubernatorstwa. Wywożono przede wszystkim do obozów koncentracyjnych. Do KL Auschwitz, ale także na roboty do Niemiec. To cała wielka epopeja drogi męczeńskiej ludzi, którzy tam się znaleźli – przypomniał przebieg tamtych wydarzeń historyk i senator prof. Jan Żaryn.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r. 2 lata później powstał Auschwitz II-Birkenau. Niemcy zgładzili tam co najmniej 1 mln 100 tys. osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl