72 lata temu powołano Armię Krajową

Dziś przypada 72. rocznica powołania Armii Krajowej. 27 września 1939 roku powołano Służbę Zwycięstwu Polski, zalążek Polskiego Państwa Podziemnego.

W Opolu odbędą się uroczystości upamiętniające to wydarzenie. W kościele pw. Przemienienia Pańskiego sprawowana będzie uroczysta Eucharystia; następnie zebrani przejdą pod pomnik Armii Krajowej.

AK była organizacją wyjątkową w skali światowej. Mimo terroru okupanta funkcjonowały wszystkie organy państwowe: zarówno cywilne jak i wojskowe.

Prof. Wojciech Polak, historyk przypomina, że AK była precedensem w skali światowej, a po dziś dzień trwają badania dotyczące jej fenomenu.

Armia Krajowa była największą, podziemną organizacją walczącą w czasie II wojny światowej, była zasobna w ludzi, zasobna w możliwości, w różne działania. Musimy pamiętać, że armia budziła podziw na całym świecie i do dzisiaj jest właściwie studiowana przez wielu historyków, którzy badają ten fenomen, jak można było stworzyć tak potężną, tak wielką armię podziemną w okupowanym państwie. Polacy mają umiejętności działania w konspiracji, mają tę cechę, że nie poddają się, jeśli przegrają w bezpośrednim starciu, wobec przeważających sił, nigdy nie kapitulują, walczą dalej. To jest cecha bardzo ważna, która często pozwalała nam przetrwać w najbardziej tragicznych momentach – mówi historyk.

Armia Krajowa działała w latach 1939-1945, kierowana była z wolnych krajów sojuszniczych przez władze naczelne; prezydenta, rząd i naczelnego wodza.

RIRM

drukuj