fot. flickr.com

„500 plus” dla niepełnosprawnych już od 1 października

Od 1 października będą rozpatrywane wnioski o świadczenie „500 plus” dla osób niepełnosprawnych. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej tłumaczy, gdzie trzeba złożyć wniosek i jakie kryteria należy spełnić, by takie świadczenie uzyskać.

By otrzymać świadczenie „500 plus” dla osób niepełnosprawnych –niesamodzielnych należy złożyć odpowiedni wniosek.

– Te wnioski będzie przyjmował głównie ZUS, ale też oczywiście KRUS, który wypłaca świadczenia dla rolników. W przypadku służb mundurowych wnioski będzie przyjmował zakład emerytalno-rentowy przy służbach emerytalnych – mówił w „Polskim punkcie widzenia” w TV Trwam Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Jak tłumaczył, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej tam, gdzie pobiera się w tej chwili świadczenie, tam również składa się wniosek.

Programem „500 plus” dla osób niepełnosprawnych – niesamodzielnych objęte będą osoby, które mają orzeczoną niezdolność do samodzielnej egzystencji.

– Jeżeli taka osoba nie ma takiego orzeczenia, to musi jeszcze raz takie orzeczenie uzyskać – akcentował Stanisław Szwed.

To jeden warunek. Drugi to łączna wysokość świadczeń.

– Na przykład, jeśli ktoś otrzymuje rentę socjalną plus to świadczenie, nie może przekroczyć 1600 zł – mówił wiceminister w resorcie rodziny, pracy i polityki społecznej.

W to kryterium nie będzie wliczała się renta rodzinna i zasiłek pielęgnacyjny.

– Po rozszerzeniu tego programu szacujemy, że 800 tys. osób, które będą spełniać te warunki skorzysta z tego programu. Łączny koszt to jest 4,5 mld zł – podkreślał Stanisław Szwed.

Świadczenie będzie wypłacane od 1 października.

TV Trwam News/RIRM

drukuj