fot. twitter.com/PremierRP

50-lecie odbudowy Zamku Królewskiego

W Warszawie odbyła się gala, która była zwieńczeniem pierwszego roku obchodów 50-lecia odbudowy Zamku Królewskiego.

Podczas uroczystości 50-lecia Jacek Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, mówił, że odbudowa Zamku Królewskiego była możliwa dzięki spontanicznemu zaangażowaniu społecznemu.

– Tylko niezwykły entuzjazm, determinacja, niezłomna postawa, ofiarność i wieloletnie działanie całego zjednoczonego narodu dla realizacji wspólnego celu, ogromnego na ówczesne lata przedsięwzięcia, przyczyniły się do przywrócenia świetności i blasku Zamkowi Królewskiemu w Warszawie – powiedział Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.

Polityk wyraził wdzięczność wszystkim rodakom, którzy przyczynili się do odbudowy Zamku. Wiceminister Jarosław Sellin wręczył przyznane przez prezydenta Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości i Medale Zasłużony Kulturze – Gloria Artis. Wśród odznaczonych była Anna Czekaj, kustosz Zamku Królewskiego.

– Jesteśmy tutaj tak długo nie z przypadku i konieczności, ale ze świadomego wyboru. To miejsce jest nam bardzo bliskie i chcemy tworzyć tu wielką kulturę. Chcemy, by to miejsce stawało się bliskie również tym wszystkim, którzy odwiedzają Zamek – wyjaśniła Anna Czekaj, kustosz Zamku Królewskiego.

Prof. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego, zapowiedział kolejne inicjatywy, które będą odbywały się w obiekcie.

Zamek jest zwrócony ku przyszłości. Niesie bagaż przeszłości i wielkie dziedzictwo, które nazywamy polskością ku przyszłości oraz ku czasom, które dopiero są przed nami – wskazał prof. Wojciech Fałkowski.

W najbliższym czasie na Zamku Królewskim odbędą się trzy wystawy jubileuszowe, konferencje naukowe i debaty, cykl „Arcydzieła na Zamku”, a także 2. Festiwal Muzyki Barokowej.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl