fot. pl.wikipedia.org

Zamek Królewski: wystawa z okazji jubileuszu koronacji obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej

Wystawa, którą od 3 sierpnia do 12 września można oglądać w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie, została przygotowana z okazji 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Organizatorami ekspozycji są Zakon Ojców Paulinów i Zamek Królewski w Warszawie.

Wystawa ukazuje historię kultu Matki Boskiej w tradycji Kościoła i w polskiej religijności, starania o koronację obrazu jasnogórskiego, przebieg uroczystości koronacji oraz wota pokoronacyjne. Można na niej zobaczyć także m.in. relikwiarz zawierający cząstkę Krzyża Świętego. Cząstka ta została ofiarowana jako wotum w 1744 roku przez Marię Józefę Habsburg, żonę króla Augusta III. Wcześniej papież Klemensa XI przekazał ją w darze matce królowej, cesarzowej Amalii. Warto dodać, że Papież Klemensa XI był bardzo zaangażowany w koronację jasnogórskiego obrazu.

Wystawa na Zamku Królewskim wpisuje się w wydarzenia organizowane przez Ojców Paulinów w ramach jubileuszu 300-lecia koronacji wizerunku jasnogórskiego papieskimi koronami. Główna wystawa jubileuszowa znajduje się w sanktuarium na Jasnej Górze.

Zamek Królewski, noszący oficjalne miano Rezydencji Królów i Rzeczypospolitej, od dawna pozostaje w przyjaznych kontaktach z sanktuarium jasnogórskim. W 2006 roku na Zamku Królewskim otwarto wielką wystawę „U tronu Królowej Polski”.

niedziela.pl/RIRM

drukuj