PAP/Tomasz Gzell

45. rocznica powołania KOR

Mija 45 lat od powołania Komitetu Obrony Robotników – jednej z najważniejszych organizacji opozycyjnych w PRL. KOR był inspiracją dla innych środowisk opozycji antykomunistycznej i niezależnego ruchu związkowego.

Dziś jego współzałożyciele, czyli  Antoni Macierewicz i Piotr Naimski, wyrazili w Sejmie wdzięczność m.in. robotnikom, harcerzom z „Czarnej Jedynki”, studentom i adwokatom wspierającym ruch na czele z Janem Olszewskim.

Antoni Macierewicz, marszałek senior Sejmu IX kadencji, podkreślił, że Komitet Obrony Robotników był pierwszą od dziesiątków lat jawną i niepodległościową strukturą organizacyjną. Polityk dziękował wszystkim, którzy włączyli się w pracę KOR-u.

– Dziękuję wszystkim, którzy wówczas zrozumieli, że najważniejsza jest solidarność, wsparcie walczących oraz możliwość odzyskania niepodległości poprzez odbudowę niezależnych instytucji społecznych. Chodzi o budowę mediów, szkolnictwa, partii politycznych, związków zawodowych i tego wszystkiego, co złożyło się na pracę Komitetu Obrony Robotników, a także później powstałych struktur podziemnych i tych działających jawnie. To właśnie było istotą zmiany, jaka osiągnęliśmy dzięki pracy w Komitecie Obrony Robotników – mówił Antoni Macierewicz.

Komitet Obrony Robotników powstał 23 września 1976 roku. Był reakcją na represje, które spotkały wówczas robotników z Radomia, Ursusa i Płocka.

Głównym celem Komitetu Obrony Robotników było niesienie pomocy prawnej i finansowej represjonowanym przez komunistyczne władze robotnikom i ich rodzinom.

 

RIRM

drukuj