43 batalion lekkiej piechoty w Braniewie zainaugurował nowy rok szkoleniowy

Rozpoczęcie roku szkoleniowego to jeden z ważniejszych momentów w życiu jednostki wojskowej. Tego dnia przed żołnierzami stawiane są zadania na nadchodzące miesiące i wyznaczany główny plan działań.

Nowy rok szkoleniowy w 43 batalionie lekkiej piechoty w Braniewie został zainaugurowany przez ppłk. Adama Książaka, dowódcę batalionu.

Fot. 4W-MBOT

Zwracając się do żołnierzy zgromadzonych na placu apelowym, powiedział, że „nie będzie to łatwy rok”.

„Czeka nas dużo zadań i wyzwań zarówno szkoleniowych, jak też bojowych wykonywanych w czasie pokoju” – wskazał.

Każdy żołnierz Wojsk Obrony Terytorialnej dba o swoje jak najlepsze wyszkolenie, które rozwija nie tylko podczas dwudniowych rotacji raz w miesiącu, ale także – w miarę możliwości – poprzez uczestniczenie w kursach i szkoleniach.

Fot. 4W-MBOT

Fot. 4W-MBOT

Fot. 4W-MBOT

Każdy żołnierz otrzymał pod koniec ubiegłego roku kalendarz szkoleń, który jest zobowiązany przedstawić swojemu pracodawcy. Jednocześnie powinien tak zaplanować cały rok, aby móc w nich uczestniczyć.

Na żołnierzy WOT czekają również ćwiczenia organizowane z innymi rodzajami sił zbrojnych – „ZALEW-23”, „TUMAK- 23”, czy „JASTRZĄB- 23”.

Żołnierze braniewskiego batalionu często współpracują z innymi służbami mundurowymi – przede wszystkim ze Strażą Graniczną, ale także strażą pożarną i policją.

Ppłk Adam Książak podkreślił wagę współdziałania pomiędzy samymi żołnierzami zarówno na poziomie sekcji, jak i szerzej.

„Wojsko to nie jest pojedyncza osoba, ale zespół ludzi i to oni wykonują zadania. Nigdy nie będziecie działać sami. Zawsze jakiś kolega czy koleżanka będą działać na waszą korzyść. Dlatego wspierajcie się w szkoleniu, pomagajcie sobie, aby mieć pewność, że możecie polegać na osobach, z którymi jesteście” – mówił ppłk Adam Książak.

Dowódca 43 bataliony lekkiej piechoty zachęcał żołnierzy terytorialnej służby wojskowej do przejścia do służby zawodowej. Okazją ku temu będzie tworzenie Komponentu Ochrony Pogranicza.

Fot. 4W-MBOT

Jeszcze w tym roku – w ramach przygotowania do przeformowania batalionu – siły braniewskiego batalionu w ramach 14-dniowych szkoleń zintegrowanych będą szkolić się ze Strażą Graniczną. Będą to zajęcia praktyczne na granicy.

Zespół Prasowy 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl