Moment podpisania pozozumienia w Rzeszowie. Fot. PAP/A. Łokaj

40 lat od Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich

40 lat temu, 19 lutego 1981 roku w Rzeszowie, a 20 lutego w Ustrzykach Dolnych, podpisano porozumienia między strajkującymi rolnikami a władzami PRL.

Porozumienia Rzeszowsko-Ustrzyckie były czwartym i ostatnim po Gdańsku, Szczecinie i Jastrzębiu Zdroju porozumieniem społecznym zawartym w latach 1980 – 1981.

– Rzeszów i Ustrzyki były istotnym wyłomem, który spowodował poszerzenie przestrzeni wolności w warunkach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej – mówił dr Dariusz Iwaneczko, dyrektor oddziału IPN w Rzeszowie.

Porozumienia kończyły trwające ponad 1,5 miesiąca strajki rolnicze w Rzeszowie i Ustrzykach Dolnych. Strajkujących wspierała „Solidarność” oraz duchowieństwo z ówczesnym ordynariuszem przemyskim, ks. abp. Ignacym Tokarczukiem, i prymasem Polski ks. kard. Stefanem Wyszyńskim.

– Wtedy rolnicy nie walczyli tylko o swoje prawa, ale o głębsze, szersze postulaty narodowe, społeczne oraz o wiarę i tradycję katolicką w naszym kraju – powiedziała przewodnicząca NSZZ RI „Solidarność” Teresa Hałas.

W konsekwencji strajków rolnicy wywalczyli powstanie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidulanych „Solidarność”, gwarancje nienaruszalności chłopskiej własności wraz z prawem do dziedziczenia. Komunistyczny reżim zgodził się na zrównanie w prawach rolników indywidualnych z rolnictwem państwowym i spółdzielczym.

– Musiał zgodzić się również na szereg kwestii nie tylko związanych z rolnictwem, ponieważ znajdowały się tam również postulaty dotyczące budownictwa sakralnego czy dostępu do mediów i szkolnictwa – wskazał dr Bogusław Wójcik z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Rzeszowie.

NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych zarejestrowano 12 maja 1981 roku.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl