38. rocznica podpisania Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich

W Ustrzykach Dolnych na Podkarpaciu odbędą się dziś uroczystości związane z 38. rocznicą podpisania Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich. Kończyły one trwające przeszło półtora miesiąca strajki rolnicze w Rzeszowie i Ustrzykach Dolnych.

Przed południem w kościele p.w. św. Józefa sprawowana będzie Eucharystia w intencji polskich rolników i niepodległej Ojczyzny. Po niej w budynku Urzędu Miasta i Gminy w Ustrzykach Dolnych odbędzie się konferencja poświęcona rocznicy podpisania porozumień. Zaplanowano wystąpienia przedstawicieli władz państwowych i samorządowych oraz odczytanie okolicznościowych listów.

Wieńczysław Nowacki, przewodniczący Stronnictwa Ludowego „Ojcowizna” RP oraz współorganizator wydarzenia, zwraca uwagę, że zapisy Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich do dziś nie są w pełni zrealizowane.

– Porozumienia, zarówno rzeszowskie, jak i ustrzyckie, zawierały bardzo mocne zapisy dotyczące transformacji w gospodarce, w rolnictwie i również wartości religijnej, szczególnie wolności słowa, które w dalszym ciągu nie maja swojego odbicia w rzeczywistości. Jest Radio Maryja, jest TV Trwam, „Nasz Dziennik”, niemniej ciągle brakuje wyboru katolickiej prasy. Były również podnoszone te wartości odnośnie budowy kościołów, uszanowania ludzi wierzących i ich praw. Do dziś nie zawsze ma to swój wydźwięk – mówił Wieńczysław Nowacki.

Porozumienia Rzeszowsko-Ustrzyckie zostały podpisane w Rzeszowie w nocy z 18 na 19 lutego 1981 roku. Dzień później przyjęto je w Ustrzykach Dolnych. Były pierwszymi, w których pod uwagę wzięto postulaty rolników oraz mieszkańców wsi.

RIRM

drukuj