30. rocznica prezentacji tzw. planu Balcerowicza

Mija 30 lat od prezentacji tzw. planu Balcerowicza. Dokładnie 17 grudnia 1989 roku ówczesny wicepremier, minister finansów Leszek Balcerowicz zaprezentował pakiet dziesięciu ustaw, które miały radykalnie zmienić polską gospodarkę.

Reformy zostały przyjęte przez Sejm i w kolejnym roku wprowadzone w życie. To była kompletnie zła koncepcja – ocenia prof. Zbigniew Krysiak, ekonomista, prezes Instytutu Myśli Schumana.

Ekspert wskazuje, że zmiany gospodarcze zaproponowane przez Balcerowicza doprowadziły do destrukcji aktywów i kapitału polskiej gospodarki.

– Oczywiście te aktywa wymagały pewnej naprawy, restrukturyzacji, reorganizacji. Stąd też potrzebny był kapitał finansowy do tego, żeby to zmodernizować. Istota efektów ekonomicznych przedsiębiorstwa nie bierze się tylko z posiadanego parku maszynowego, tylko z pewnych zasobów intelektualnych. To w tym neoliberalnym podejściu prof. Balcerowicza było usuwane na margines, czyli właściwie było przekazywane w ręce zachodniego kapitału, który na tym zyskiwał – mówi prof. Zbigniew Krysiak.

Ekonomista zaznacza, że skutki tych działań zrodziły silne dysproporcje, zwiększyły skale bezrobocia i biedy.

Ekspert akcentuje, że gdyby Polska weszła wtedy w system tzw. solidaryzmu społecznego, który promuje premier Mateusz Morawiecki, to bylibyśmy już dużo bliżej siły ekonomicznej gospodarki niemieckiej.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl