fot. Autorstwa CZmarlin — Christopher Ziemnowicz. Please leave a note at Wikipedia here. Thank you! - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=12853787

25. spotkanie wielkanocne nowojorskiej Polonii pod pomnikiem Jagiełły

Po raz 25 spotkali się nowojorscy Polacy w niedzielę wielkanocną pod pomnikiem króla Władysława Jagiełły w Central Parku. Był wśród nich senior Polonii, Sybirak, działacz i fotografik 101-letni Fryderyk Dammont.

Wielkanocne wydarzenie pod pomnikiem połączone jest z konkursem na najciekawszy kapelusz.

„Kazali mi być w jury, bo widocznie uważają, że wiem jeszcze w tym wieku,  o co chodzi. Powierzyli mi tę funkcję, chociaż zdaniem niektórych ludzi nie powinienem już kupować zielonych bananów, ponieważ mogę nie doczekać aż dojrzeją” – powiedział pan Fryderyk, któremu wciąż nie brakuje werwy i poczucia humoru.

Fryderyk Dammont podkreślił, że od dawna jest uczestnikiem wielkanocnych spotkań w Central Parku. Przyjechał do Nowego Jorku sam z sąsiedniego stanu New Jersey samochodem.

„Zgromadzenia Polonii pod pomnikiem to znakomity pomysł. Łączą element patriotyczny z świątecznym nastrojem. Wszystko się znakomicie dopełnia. Mieszkam w odosobnieniu i dla mnie jest największą radością porozmawiać i powitać ludzi” – mówił Fryderyk Dammont, który 27 marca skończył 101 lat.

Wielkanocne spotkania obejmują tradycyjnie poświęcenie polskich świątecznych potraw, odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego”, a także religijnych i innych pieśni.

Organizatorką świątecznego spotkania jest obecnie Elżbieta Święszek. Jak poinformowała, za najciekawszy uznano w konkursie kapelusz Sylwii Łosin.

Ponieważ wielkanocne wydarzenie odbywa się w licznie uczęszczanym Central Parku, budzi zainteresowanie Amerykanów. Pytają oni o polskie tradycje, króla Jagiełłę i historię naszego kraju.

Monument Władysława Jagiełły, dłuta Stanisława Kazimierza Ostrowskiego (1879-1947) odsłonięto w Central Parku w pobliżu Żółwiowego Stawu w 1945 roku. Miał wcześniej uświetnić polski pawilon na Światowej Wystawie w Nowym Jorku w 1939 roku, ale unicestwił to wybuch drugiej wojny światowej. Komitet Pomnika Króla Jagiełły przekazał rzeźbę miastu.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl