21 kwietnia ogłoszenie kolejnych zidentyfikowanych ofiar komunizmu

21 kwietnia w Pałacu Prezydenckim zostaną ogłoszone imiona i nazwiska kolejnych, zidentyfikowanych dzięki badaniom DNA, ofiar zbrodni komunistycznych – dowiedziała się PAP. W uroczystości weźmie udział prezydent Andrzej Duda.

Identyfikacje będą dotyczyć szczątków ofiar, które zostały wydobyte w toku prac archeologiczno-ekshumacyjnych, które od 2012 r. prowadzi Instytut Pamięci Narodowej.

Informację o miejscu wręczenia krewnym ofiar not identyfikacyjnych i udziale prezydenta Andrzeja Dudy potwierdził w rozmowie z PAP podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski.

Do tej pory – jak dowiedziała się nieoficjalnie PAP – specjaliści genetycy, którzy identyfikują szczątki ofiar w ramach Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów, działającej przy Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie, ustalili tożsamość 14 osób.

Osiem z nich to ofiary zbrodni komunistycznych, a sześć – zbrodni niemieckich. Wydobyto je podczas prac ekshumacyjnych na Łączce Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie i w Białymstoku.

Poza specjalistami ze Szczecina IPN współpracuje też z genetykami z ośrodków w innych miastach, m.in. we Wrocławiu.

Tajne miejsca pochówku ofiar zbrodni komunistycznych w całej Polsce odnajduje zespół z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, którym kieruje wiceprezes IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk. Wśród ofiar, poszukiwanych na Łączce na Powązkach, są gen. August Emil Fieldorf, „Nil” – szef Kedywu Komendy Głównej AK, rotmistrz Witold Pilecki, a także płk. Łukasz Ciepliński i jego współpracownicy z IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

Do tej pory dzięki pracy zespołu prof. Szwagrzyka udało się odnaleźć szczątki wybitnych dowódców Armii Krajowej, m.in. mjr. Zygmunta Szendzielarza, „Łupaszki”, oraz mjr. Hieronima Dekutowskiego, „Zapory”, a także ostatniego dowódcy Narodowych Sił Zbrojnych ppłk. Stanisława Kasznicy. W Gdańsku profesor wraz z zespołem odnalazł szczątki Danuty Siedzikówny, „Inki”, oraz Feliksa Selmanowicza, „Zagończyka”.

Identyfikacji genetycznej tych legendarnych dla polskiej historii postaci dokonali specjaliści z Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów w Szczecinie.

Rozpoczęcie kolejnych poszukiwań na Łączce Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie planowane jest na 18 kwietnia.

Ostatnie prace na Łączce zespół z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN prowadził jesienią ub.r. Prace te miały szczególny charakter ze względu na znajdujące się tam wcześniej groby z lat 80. (wszystkie już zostały przeniesione w inne miejsca). Z ich powodu wiele odnalezionych szczątków było zniszczonych, głównie ze względu na pracujące tam w latach 80. koparki. Tegoroczne prace mają na celu wydobycie z terenu Łączki wszystkich pozostałych tam szczątków ofiar UB.

W początkach kwietnia zespół prof. Szwagrzyka prowadził prace poszukiwawcze na Cmentarzu Bródnowskim, dzięki którym odkryto szczątki 17 osób. Był to kolejny etap poszukiwań na tym terenie tajnych miejsc pochówku ofiar m.in. żołnierzy antykomunistycznego podziemia. Liczono na odnalezienie szczątków więźniów straconych w więzieniu przy ul. 11 Listopada na warszawskiej Pradze w 1946 r., czyli w osławionym więzieniu karno-śledczym UB i NKWD, tzw. Toledo.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl