20. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów w Gdyni

Pokazy zdjęć, filmów i opowieści o wyprawach w różne zakątki świata złożą się na rozpoczynające się w piątek w Gdyni 20. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów. W niedzielę zaplanowano wręczenie Kolosów – nagród za najciekawsze dokonania 2017 r.

Na Spotkania złoży się w sumie około stu prezentacji. W dużej części będą one dotyczyły wypraw, które miały miejsce w minionym roku, ale nie zabraknie też opowieści przekrojowych, traktujących o życiowych dokonaniach konkretnych podróżników, a także – z uwagi nie jubileuszowy charakter imprezy – podsumowujących dotychczasowe edycje Spotkań.

Wśród gości znajdą się m.in. tak znani podróżnicy i wyczynowcy jak Aleksander Doba, Anna Czerwińska i Rafał Fronia. Prezentacje dotyczyć będą organizowanych przez Polaków wypraw lądowych, powietrznych i wodnych, których cele znajdowały się na wszystkich kontynentach.

Prelekcje ułożone zostały w kilka bloków. W jednym z nich zebrano wskazane przez Kapitułę Spotkań, najciekawsze ubiegłoroczne wyprawy, których organizatorzy walczyć będą o Kolosy – nagrody za najciekawsze dokonania 2017 roku. Wyróżnienia te przyznane zostaną w pięciu kategoriach: alpinizm, eksploracja jaskiń, podróże, żeglarstwo i wyczyn roku. Jury ogłosi laureatów w ostatnim dniu imprezy – w niedzielę po południu.

Także w niedzielę ogłoszeni zostaną laureaci dwóch innych nagród związanych z przyznaniem grantów w wysokości 15 tys. zł na planowaną dopiero wyprawę. Będzie to nagroda im. Andrzeja Zawady dedykowana osobom do 35 roku życia oraz nagroda Wiecznie Młodzi ustanowiona z myślą o podróżnikach, którzy ukończyli 65 lat. Obie nagrody finansowe ufunduje prezydent Gdyni.

Również w niedzielę wręczony zostanie Super Kolos, czyli nagroda za całokształt osiągnięć przyznawana przez Kapitułę Spotkań (tworzą ją Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, Piotr Chmieliński, Leszek Cichy, Andrzej Ciszewski, Janusz Janowski i Krzysztof Wielicki) i honorową Kapitułę Kolosów (Krzysztof Baranowski, Krzysztof Birkenmajer, Wojciech Jacobson, Maciej Kuczyński i Piotr Pustelnik).

Obie kapituły uznały, że w 2018 roku tę statuetkę otrzyma urodzona w 1949 r. Anna Czerwińska – z zawodu farmaceutka, ale też himalaistka, zdobywczyni sześciu ośmiotysięczników i pierwsza Polka, która osiągnęła Koronę Ziemi.

Pomysłodawca i twórca imprezy – Janusz Janowski, podkreślił w rozmowie z PAP, że Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów to jedne z największych tego typu wydarzeń w Europie. Co roku bierze w nich udział ok. 30 tys. widzów.

Tegoroczne prezentacje zorganizowane zostaną w dwóch obiektach – dysponującej około czteroma tysiącami miejsc hali Gdynia Arena oraz położonym nieopodal Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym, oferującym na potrzeby imprezy cztery sale mieszczące w sumie ponad 700 osób. Przed halą Arena stanie też telebim, na którym będzie można śledzić wydarzenia odbywające się w jej wnętrzu.

Poza prelekcjami i pokazami na Spotkania złożą się również spotkania z autorami książek podróżniczych, wystawy fotograficzne i warsztaty. W hali Arena swoje stoiska otworzą też firmy oferujące sprzęt i świadczące usługi podróżnicze, wydawnictwa itp.

Wstęp na Spotkania, których organizatorem obok miasta Gdynia jest krakowska Agencja MART, jest wolny.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl