20 lat ustawy medialnej

20 lat temu uchwalono obowiązującą do dziś ustawę medialną. Zakończyła ona monopol państwa na nadawanie regionalnych i ogólnokrajowych programów RTV.

W miejsce podlegającego premierowi radiokomitetu utworzono – Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Od blisko dwóch lat jej szefem jest Jan Dworak, który został nominowany przez prezydenta Bronisława Korowskiego.

To właśnie za jego kadencji katolicka stacja TV Trwam nie otrzymała miejsca na cyfrowym multipleksie.

Poseł Maciej Małecki stwierdził, że na działalność rady, cieniem kładą się właśnie dwa lata jej działalności.

– Tak jak kiedyś wąskie grono osób; 5-ciu panów decyduje dzisiaj o tym, które programy mogą być nadawane, a które nie. Pod rządami Jana Dworaka KRRiT jest bardzo daleka od spełnienia postulatów „Solidarności” z 1980 roku o wolnych mediach w Polsce. Tak samo jak za czasów komunizmu w Polsce atakowany jest Kościół katolicki. Tak samo w mediach głównego nurtu – katolicy są ludźmi drugiej kategorii i tak samo jak kiedyś prześladowani są ludzie, którzy ośmielają się krytykować rząd Donalda Tuska – powiedział pos. Maciej Małecki.

Przypominamy, że pod protestem do KRRiT przeciwko dyskryminacji TV Trwam podpisały się już 2 mln 414 tys. 418 osób. Akcja zbierania podpisów wciąż trwa.

Wypowiedź pos. Macieja Małeckiego

Audio MP3
Pobierz

 

RIRM

drukuj