By Marcin Zaleski - http://cyfrowe.mnw.art.pl/dmuseion/docmetadata?id=5274, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=43386385

192. rocznica wybuchu Powstania Listopadowego

Pamięć o Olszynce Grochowskiej musi trwać – mówili uczestnicy obchodów 192. rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego. W niedzielnych uroczystościach zorganizowanych w miejscu bitwy wojsk polskich z rosyjskimi o Warszawę wzięli udział przedstawiciele władz, działacze społeczni i wojsko.

W ramach obchodów między innymi sprawowana była Msza święta polowa. Wygłoszono też okolicznościowe przemówienia. Andrzej Melak ze stowarzyszenia Krąg Pamięci Narodowej podkreślał znaczenie miejsca pamięci dla przyszłych pokoleń.

– Tu w tym miejscu powinien być w swoim życiu i ładować akumulatory na dalszą walkę o wolną Polskę. Tu nasi poprzednicy bez wahania, chwili zwłoki, podjęli walkę z najeźdźcą, który dzisiaj grasuje u naszych wschodnich granic – powiedział Andrzej Melak.

List do uczestników wystosował Mariusz Błaszczak, wicepremier, szef Ministerstwa Obrony Narodowej. Polityk wskazał w nim, że Olszynka Grochowska jest miejscem jednej z najważniejszych polskich bitew. List od wicepremiera odczytał Łukasz Kudlicki, szef gabinetu ministra obrony.

– Gdy rosyjski imperializm znów dąży do podbojów i narzucania swojego jarzma suwerennemu państwu, jakim jest Ukraina, skierujmy nasze myśli w stronę pokoleń polskich żołnierzy i powstańców, którzy wyruszali w bój, żeby walczyć o wolną Ojczyznę. Z całą stanowczością potwierdźmy niezachwiane przywiązanie narodu polskiego do wolności, niepodległości i demokracji – zawarto w liście od Mariusza Błaszczaka.

Bitwa pod Olszynką Grochowską miała miejsce 25 lutego 1831 roku. Jest uznawana za jedną z najkrwawszych bitew Powstania Listopadowego.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl