fot. twitter.com/Straz_Graniczna

186 osób próbowało dziś dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski

186 cudzoziemców próbowało w czwartek dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski, byli to m.in. obywatele Iranu, Iraku i Indii. 51 z tych osób na widok polskich patroli zawróciło na Białoruś – podała SG w raporcie z minionej doby. Znowu miały miejsce incydenty, w stronę polskich służb zza zapory na granicy poleciały petardy.

Koło Mielnika polskie patrole zostały obrzucane petardami po tym, jak udaremniły próbę przedostania się z Białorusi do Polski grupie 25 osób – podała SG w piątek rano na Twitterze. W okolicach Bobrownik zatrzymano kolejnego tzw. kuriera – Ukraińca, który przyjechał po odbiór nielegalnych migrantów; cudzoziemiec przedstawił do kontroli podrobione prawo jazdy.

Od początku roku SG odnotowała ponad 16 tys. prób nielegalnego przejścia przez granicę z Białorusi do Polski. W marcu i kwietniu było po ok. 2,5 tys. takich prób, w maju ok. 3 tys. W czerwcu odnotowano ich również niespełna 3 tys. W lipcu było 4 tys. takich prób, a w pierwszych trzech dniach sierpnia – ponad 400.

Jak wyliczył POSG, w tym roku na granicy polsko-białoruskiej ujawniono nielegalnych migrantów pochodzących z blisko 50 różnych państw.

Na długości 186 km granicy z Białorusią zbudowana została w 2022 roku stalowa zapora o wysokości 5,5 m, która jest głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Jej uzupełnieniem jest zapora elektroniczna, czyli system kamer i czujników, który powstał na 206 km tej granicy i w całości jest już użytkowany przez polskie służby graniczne.

W Podlaskiem zamknięte do odwołania są wszystkie drogowe przejścia graniczne z Białorusią. Czynne są jedynie przejścia kolejowe w Kuźnicy i w Siemianówce.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl